Unsteady aerodynamics of cambered airfoils at low Reynolds number
Düşük Reynolds sayılarında kamburlu kanat profillerinin zamana bağlı aerodinamiği
  1. Tez No: 721121
  2. Yazar: TAWFIQ AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Neredeyse tüm böcekler ve kuşlar çok düşük Reynolds sayılarında uçarlar. Bu nedenle, mikro hava araçları (MAV'ler) tasarlamak için, düşük Reynolds sayılarında kanat profilleri ve kanatların incelenmesi esastır. Düşük Reynolds sayılarında durağan olmayan akış davranışı, farklı kanat profilleri için eğimlerine, maksimum kalınlıklarına veya maksimum eğim konumlarına bağlı olarak değişebilir. Mevcut çalışmada, düşük Reynolds sayısında kararsız aerodinamik davranış üzerindeki kambur etkisini anlamak için Re = 1000'de kamburlu kanat profillerinin (NACA 1412, NACA 2412, NACA 3412, NACA 4412) sayısal simülasyonları yapılmıştır. Sayısal simülasamburyonlar, 1°'lik artışlarla 0° ila 10° arasında değişen hücum açılarında gerçekleştirilir. Ağ oluşturma için, yukarı akış için C tipi bir şekle ve aşağı akış için dikdörtgen bir şekle sahibomp bir alan hazırlanır. Ağlar, hem dış bölgede yapılandırılmış bir ızgara hem de iç bölgede yapılandırılmamış bir ızgara kullanılarak oluşturulur. Düşük Reynolds sayılarında sınır tabakası kalınlaştığı için kanat profillerinin etrafına kalın sınır tabakaları uygulanır. Aerodinamik katsayılar, basınç dağılımları, akış ayrımları ve iz akış alanları, iki boyutlu alanda simülasyonlardan ayrıntılı olarak analiz edilir. En yüksek kaldırmayı üreten kanat profili daha sonra verileri iki boyutlu simülasyonla karşılaştırmak için üç boyutlu alanda simüle edilir. Her bölümde kamberin etkileri sonuçlarla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Almost all the insects and birds fly at very low Reynolds numbers. Therefore, to design micro air vehicles (MAVs), a study of airfoils and wings at low Reynolds numbers is essential. Unsteady flow behavior at low Reynolds numbers can vary for different airfoils depending on their camber, maximum thickness, or maximum camber position. Numerical simulations of cambered airfoils (NACA 1412, NACA 2412, NACA 3412, NACA 4412) at Re = 1000 are conducted in the current study to understand the camber effect on the unsteady aerodynamic behavior at a low Reynolds number. The numerical simulations are performed at angles of attack ranging from 0° to 10° with an increment of 1°. A domain with a C-type shape for upstream flow and a rectangular shape for downstream flow is prepared for meshing. Meshes are generated using both a structured grid in the outer region and an unstructured grid in the inner region. Thick boundary layers are implemented around airfoils as at low Reynolds numbers boundary layer gets thicker. The aerodynamic coefficients, pressure distributions, flow separations, and wake flow fields are analyzed from the simulations in detail in the two-dimensional domain. The airfoil producing the highest lift is then simulated in the three-dimensional domain to compare the data with the 2D simulation. In each chapter, the effects of camber are discussed with results.