Kontrollü küme tabanlı ıntuitionistic fuzzy kümeler üzerinde tanımlı ölçü ve uygulamaları
- Tez No: 721122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sezgisel Bulanık Kümelerin tanımı 1983 yılında K. T. Atanassov tarafından tanımlanmış ve temel özellikleri verilmiştir. Daha sonraki çalışmalarda Sezgisel Bulanık Kümeler arasındaki cebirsel özellikler incelenmiştir. Tanımlanan tüm bulanık kümeler küme teorilerin teorik çalışmalarının yanında günlük yaşamda da uygulamalar üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar bir öğrencinin almış olduğu derslerdeki başarı durumu, bu derslerin gidebileceği bölümlerle ilişkisi dikkate alınarak öğrenci için en uygun bölüm belirlenmiştir. Bu ilişkilendirmenin yapılması için mevcut ölçülerden Hamming, Öklid ve Benzerlik bağıntısı dikkate alınmıştır. Bu çalışmada kullanılan ölçülerin temel özellikleri ve birbirleri ile ilişkileri bir çok yazar tarafından çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The definition of Intuitive Fuzzy Sets was defined by K. T. Atanassov in 1983 and its basic properties are given. In later studies, algebraic properties between Heuristic Fuzzy Sets were investigated. In addition to the theoretical studies of all defined fuzzy sets, set theories are also studied on applications in daily life. In these studies, the most appropriate department was determined for the student, taking into account the success of a student in the courses he took and the relationship of these courses with the departments he can attend. In order to make this association, Hamming, Euclidean and Similarity relations, which are among the existing measures, were taken into account. The basic features of the measures used in this study and their relations with each other have been studied by many authors. The results obtained at the end of the study are discussed.