Yatırım fonlarında portföy yönetimi teknik ve stratejileri
- Tez No: 72118
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Yatırım fonları, sermaye piyasaları gelişmiş ülkelerde, yatırımcıların ellerinde bulunan fonları sermaye piyasasına kazandırmak ve yatırımcılara profesyonel portföy yönetim hizmeti sunmak amacıyla ortaya çıkmış kollektif yatırım kuruluşlarıdır. Yatırım fonlarında biriken fon hacmi ile bankaların topladıkları mevduatlar arasındaki farkın her geçen gün kapanması, yatırım fonlarını sermaye piyasasının en önemli kurumlarından biri haline getirmiştir. Çalışmamızda; sermaye piyasası kavramı, kurumsal yatırımcılar, dünyada ve Türkiye'de yatırım fonları İle yatırım fonları portföy yönetiminde kullanılan teknik ve stratejiler incelenmiştir. Çalışmanın amacı, genel anlamda kullanılan portföy yönetim teknik ve stratejilerinin, Türkiye'de kurulan yatırım fonlarına uygulanabilirliğinin belirlenmesidir. Dünyada ve Türkiye'de yatırım fonlarının türleri ve genel özellikleri de, çalışmamızın portföy yönetimi aşamasına temel oluşturduğundan detaylı olarak ele alınmıştır. Yatırım fonları portföy yönetiminde kullanılan teknikler, gerek kişisel yatırımcıların, gerekse diğer profesyonel portföy yönetim kuruluşlarının kullandıkları ve modern portföy teorisi varsayımlarına dayanan yönetim teknikleri ile büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Bunun başlıca sebebi, oluşturulan her portföyün benzer yatırım araçlarına yönelmesidir. Bu da yatırım fonları portföylerinin, genel portföy yönetim stratejilerinden yola çıkılarak oluşturulabilmesine ve yönetilebilmesine imkan tanımaktadır. Ancak yatırım fonları portföy yönetim stratejilerini diğerlerinden ayıran üç önemli husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de mevzuat gereği bazı kısıtlamaların bulunması, diğerleri ise yatırım fonlarının hangi karakteristik özelliklere sahip yatırımcılara hitap edeceğinin daha kuruluş aşamasında belirlenme zorunluluğu ve yatırım fonlarının en önemli unsuru olan“Katılma Belgesi”nin varlığıdır. Sonuç olarak literatürde belirtilen portföy yönetim stratejilerinin bir bölümü yatırım fonları portföy yönetiminde kullanılmaya uygundur ve Türkiye'de de mevzuat uyarınca bu stratejilerin uygulanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Yatırım fonlarında toplanan fon hacminin devamlı artış göstermesi, bu fonlarda biriken fonların profesyonel yöneticiler tarafından uygun stratejilerle yönetilmesini gereklilik haline getirmektedir. xi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The mutual funds are collective investment institutions that aim to channel the funds which belongs to the investors to the capital market and offer professional portfolio management service. Because of the ongoing deminishing difference between the mutual funds and the deposits collected by banks, the mutual funds have became one of the most important instruments in the capital market. In our study the following concepts are analysed: Capital markets, institutional investors, the mutual funds in Turkey and all over the world, the techniques and strategies of portfolio management by mutual funds. The aim of this work is to determine the applicability of the general techniques and strategies of the funds to the mutual funds that were established in Turkey. A detailed work is completed on the types and general characteristics of the mutual funds in Turkey and all over the world those are key to portfolio management issues covered in this study. The techniques used in mutual funds portfolio management show great resemblance with the management techniques that are based on the hypothesis of the modern portfolio theory and used by both personal investors and other professional portfolio management institutions. The main reason of this is that each newly created portfolio is channeled to similar securities. In addition to this, that direction gives chance to the portfolios of mutual funds to be formed by taking the basic principles of general portfolio strategies and to be managed with them. But there are three reasons that separates the mutual fond portfolio management strategies than the others. First of them is the limitations that come out of the regulations of Turkey as it's in all over the world; the others are the obligation for determination of the characteristics of the investors by establisment period of the mutual funds and also the existance of“Participation certificate”which is the most important element of mutual funds. As a result, a certain part of the portfolio management strategies that were determined in the literature (the documents related to the subject) are appropriate to be used in mutual funds portfolio management and there is no barrier about the usage of these strategies in Turkey according the regulations.The increase in the funds volume that were collected in mutual funds form a necessity to be managed by professional managers with suitable strategies. Xll