Examination of the postgraduate theses written on education management in Turkey by text mining method
Türkiye'de eğitim yönetimi alanında yazılan lisansüstü tezlerin metin madenciliği yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 721188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de eğitim yönetimi alanında yazılmış lisansüstü tezleri araştırma konuları açısından değerlendirmek ve gelecekte bu alan ile ilgili yapılacak çalışmalara yön vermesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, amaçsal olarak temel nitel araştırma deseni çerçevesinde desenlenmiştir. Araştırma kapsamında araştırmanın amacına uygun verilerin incelenmesi için PRISMA Modeli kullanılmıştır. YÖK Ulusal Tez Merkezi web sitesinden indirilen 789 yüksek lisans ve doktora tezi pdf formatında dosyalar halinde bilgisayar ortamında arşivlenmiştir. Tezlere ait ana bilim dalı, tez numarası, yazar, danışman, üniversite, tez adı, tez türü, konu, anahtar kelime ve özet bilgileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the postgraduate theses written in the field of educational administration in Turkey in terms of research topics and to guide the future studies in this field. This research was methodologically designed within the framework of the basic qualitative research design. Within the scope of the research, the PRISMA Model was used to examine the data suitable for the purpose of the study. 789 master's and doctoral theses were archived as .PDF extension within folders in a computer. While theses are categorizing; major subjects from departments, thesis number, author, advisor, name of the university, name of the thesis, type of the thesis, topic of the research, keywords and abstracts were used.