The mediator role of self-compassion on the relationship between perfectionism and subjective well-being in young adults
Genç yetişkinlerin mükemmeliyetçilik ve öznel iyi oluşları arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü
  1. Tez No: 721219
  2. Yazar: SEHER AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Genç yetişkinlik, kişinin önemli yaşam alanlarında denemelerde bulunmasının yanı sıra yetişkin rollerini edinmeye başlanması ile karakterize zorlu bir süreçtir. Araştırmalar ise günümüz gençlerinin daha yüksek mükemmeliyetçilik seviyesine sahip olduğunu ve mükemmeliyetçiliğin pek çok psikopatoloji ile bağlantılı olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada mükemmeliyetçilik ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklemini Türkiye'den 432 (331 kadın, 101 erkek) genç yetişkinden oluşturmaktadır. Katılımcılardan Demografik Bilgi Formu ile birlikte Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği ve Öznel İyi Oluş Ölçeği'ni doldurmaları istenmiştir. Sonuçlar, yüksek mükemmeliyetçilik seviyesine sahip olan genç yetişkinlerin düşük öz-şefkat ve öznel iyi oluş seviyeleri bildirdiğini göstermiştir. Öz-şefkatin mükemmeliyetçilik ile öznel iyi oluş arasında anlamlı aracı role sahip olduğu görüşmüştür. Bu araştırmanın sonuçları , mükemmeliyetçi genç yetişkinlerde öz-şefkatin desteklenmesinin önemini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Becoming young adult is a challenging process with explorations in important life areas as well as the acquisition of adult roles. In fact, studies report that today's youth has higher levels of perfectionism which has been linked to a variety of psychopathologies. In this study, the mediating role of self-compassion on the relationship between perfectionism and subjective well-being was examined. The sample of the current study is composed of 432 young adults (331 female and 101 male) from Turkey. Participants were asked to fill out Frost Multidimensional Perfectionism Scale, Self-Compassion Scale, Subjective Well-Being Scale, and Demographic Information Form. Results indicated that individuals higher in perfectionism reported lower levels of self-compassion and subjective well-being. Self-compassion was found to have significant negative mediator role on the relationship between perfectionism and subjective well-being. Results of the study provided evidence for the importance of facilitating the development of self-compassion among young adults who are high in perfectionism.