NATO' nun geleceğine dair değerlendirme; 'NATO 2030 girişimi'
- Tez No: 721218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DİREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü bölgesel kolektif savunma örgütü olarak kurulmuş ve günümüze kadar dönüşüm sağlayarak küresel güvenlik örgütü kimliğini sağlamıştır. İttifak bu süreç içerisinde klasik güvenlik yaklaşımını, genişletilmiş güvenlik yaklaşımı ile daha kapsamlı duruma getirerek yeni stratejik konseptler uygulamıştır. Son on yıl içerisinde güvenliği tehdit eden unsurlar, riskler ve siyasi zorluklar, ittifakın geleceğine yönelik sorgulamaları gündeme getirmiştir. Bu süreç içerisinde NATO'nun siyasi birlikteliğini sağlayamadığı ve yeni stratejik konsepte ihtiyaç olduğu değerlendirilmiştir. Gelinen son aşamada ittifak,“Dönüşüm Tecrübesi”ve“NATO 2030 Girişimi”önerileri ile“Beyin Ölümü”açıklamalarına cevap vermiştir. Çalışmanın amacı, NATO'nun beyin ölümü ile ilgili açıklamalarını ve geleceğini, NATO 2030 girişimi bağlamında irdelemektir. Çalışma ışığında, krizleri fırsata çevirmeyi bilmiş ittifakın, bu süreci siyasi birlikteliği için fırsat olarak kabul etmesi gerektiği savına varılmıştır. Çalışmada teorik çerçeve olarak Realizm ve Liberalizm yaklaşımlarına başvurulmuş ve araştırma metodu olarak kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Stratejik konseptler ve önemli zirve kararları, tarihsel süreçle birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The North Atlantic Treaty Organization was established as a regional collective defence organization and has transformed until today, providing the identity of a global security organization. In this process, the Alliance has implemented new strategic concepts by making the classical security approach more comprehensive with the expanded security approach. In the last decade, the threats to security, risks and political difficulties have brought questions about the future of the Alliance. In this process, it was evaluated that, NATO could not achieve its political unity and needs a new strategic concept. At the last stage, the Alliance has responded to the“Brain Death”statements with its“Transformation Experience”and“NATO 2030 Initiative”proposals. The aim of the study is to examine NATO's explanations about brain death and its future in the context of NATO 2030 initiative. In the light of the study, it was argued that the alliance, which knew how to turn crises into opportunities, should accept this process as an opportunity for its political unity. In the study, Realism and Liberalism approaches were applied as the theoretical framework and the literature review method was used as the research method. Strategic concepts and important summit decisions are examined together with the historical process. KEYWORDS: Realism, Liberalism, Security, NATO 2030 Initiative