Mediator role of difficulties in emotion regulation in the relationship between self-compassion, psychological well-being, and coronavirus anxiety
Öz şefkat, psikolojik iyi oluş ve koronavirüs kaygısı arasındaki ilişkide duygu düzenlemedeki güçlüklerin aracı rolü
  1. Tez No: 755720
  2. Yazar: MÜESSER ECEM ÖZTOYGAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzün zor yaşam koşulları düşünüldüğünde koruyucu ruh sağlığı hizmetlerinin ruhsal hastalıkların önlenmesi açısından önemi yadsınamaz. Araştırmalar, öz şefkatin, psikolojik iyi oluşu teşvik etmek için tasarlanmış müdahaleler için potansiyel bir hedef olabileceğini vurgulamaktadır. Bu çalışmada öz-şefkat, duygu düzenlemede güçlükler, psikolojik iyi oluş ve korona kaygısı ele alınmıştır. Bazı araştırmalar, öz-şefkatin duygu düzenleme yoluyla işlediğini öne sürüyor. Bununla birlikte, öz-şefkat ilgili araştırmalar hala sınırlıdır. Bu kavramlar arasındaki ilişki korelasyon, aracılık analizi ve ters aracılık analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, yaş ortalaması 35.60 (SD = 11.32) olan 201 yetişkin ile yürütülmüştür. Veriler, demografik anket, Öz-Şefkat Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği-Kısa Form, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Coronavirüs Kaygı Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Sonuç olarak öz-şefkatin duygu düzenleme ve korona kaygısı ile negatif, psikolojik iyi oluş ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Ek olarak, duygu düzenlemede zorluklar ve korona kaygısı pozitif ilişkiliyken, psikolojik iyi oluş negatif olarak ilişkiliydi. Öz-şefkat ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide duygu düzenlemedeki güçlüklerin aracı etkisi olmasına rağmen, ters aracılık analizinin de anlamlı bulunması nedeniyle bu aracılık tam olarak doğrulanamamıştır. Ayrıca duygu düzenlemedeki zorlukların öz-şefkat ile korona kaygısı arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur. Ters aracılık analizinin anlamlı olmaması da bu aracılık etkisini desteklemektedir. Sonuç olarak, bu güçlü ilişkiler göz önüne alındığında, psikolojik iyi oluşu artırmak ve korona kaygısını azaltmak için öz şefkat ve duygu düzenlemeyi içeren önleme ve müdahale çalışmalarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering today's difficult living conditions, importance of preventive mental health services in terms of prevention of mental diseases is undeniable. Studies highlight that self-compassion may be a potential target for interventions designed to promote well-being. In this study, self-compassion, difficulties in emotion regulation, psychological well-being and corona anxiety were discussed. Some research suggests that self-compassion operates through emotion regulation. However, research on self-compassion is still limited. Relationship between these concepts was evaluated using correlation, mediation analysis and reverse mediation analysis. This study was conducted with 201 adults with a mean age of 35.60 (SD = 11.32). Data was collected through demographic questionnaire, Self-Compassion Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form, Psychological Well-Being Scale and Coronavirus Anxiety Scale. As a result, it was found that self-compassion was negatively associated with emotion regulation and corona anxiety, and positively with psychological well-being. In addition, difficulties in emotional regulation and corona anxiety were positively related, while psychological well-being was negatively related. Although difficulties in emotion regulation had a mediating effect on the relationship between self-compassion and psychological well-being, this mediation could not be fully confirmed, since reverse mediation analysis was also found to be significant. Furthermore, difficulties in emotion regulation was found to mediate the relationship between self-compassion and corona anxiety. The fact that reverse mediation analysis was not significant also supported this mediation effect. Consequently, given these strong relationships, it is recommended to develop prevention and intervention studies that include self-compassion and emotion regulation to increase psychological well-being and reduce corona anxiety.