Endüstriyel yapılarda taşıyıcı sistemlerin analitik hiyerarşi prosesi (AHP), TOPSIS ve ELECTRE çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak kıyaslanması
Comparison of structural systems in industrial building using AHP, TOPSIS and ELECTRE multi criteria decision making methods
  1. Tez No: 721227
  2. Yazar: GÖKALP KARAÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT AKBIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkeler, ekonomisini geliştirmek ve istihdam sağlamak amacıyla endüstriye çok önem vermektedir. Bu sebeple ülkemizde tüm şehirlerde kurulan ve kurulmaya devam edilen organize sanayi bölgeleri bulunmaktadır. Organize sanayi bölgelerinde yatırım yapacak kişinin endüstriyel yapının taşıyıcı sistemi konusunda seçim yapması gerekmektedir. Yapılacak seçimin birçok kriterden oluştuğu için karar verici yöneticinin seçimi zorlaşmaktadır. Seçim problemlerini kolaylaştırmak amacıyla çok kriterli karar verme teknikleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada sırasıyla AHP, TOPSIS ve ELECTRE yöntemleri kullanılmıştır. Endüstriyel yapıların yapısal sisteminin üç alternatif arasında seçimi ele alınmıştır. Yapılan analizlerde üç adet ana kriter ve ana kriterlere bağlı olan on iki alt kriter kullanılmıştır. Kullanılan tüm kriterler ve alternatifler uzman görüşleri ve müteahhit firmaların görüşleri alınarak oluşturulmuştur. Seçim probleminde süre ve maliyet, taşıyıcı sistem kısıtları ve şehir yapısı ana kriterleri kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarında birinci sırayı kullanılan üç yöntemde de aynı alternatif almıştır. AHP ve TOPSIS yöntemlerinin sıralama sonuçları aynı çıkmıştır. ELECTRE yönteminde, diğer yöntemlerde göre ikinci ve üçüncü alternatif sıralaması değişmiştir. Günümüzde tüm sektörlerde kullanılan çok kriterli karar verme tekniklerinin, endüstriyel yapılarda taşıyıcı sistem kıyaslaması yapma probleminde de kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries, attach great importance to the industry in order to develop their economy and provide employment. For this reason, there are organized industrial zones established and continuing to be established in all cities in our country. The person who will invest in the organized industrial zones should make a choice about the structural system of the in industrial structure. Since the selection to be made consists of many criteria, the selection of the decision maker manager becomes difficult. Multi criteria decision making techniques have emerged to facilitate selection problems. In this study, respectively were used AHP, TOPSIS and ELECTRE methods. The choice of the structural system of industrial buildings among three alternatives is discussed. Three main criteria and twelve sub criteria related to the main criteria were used in the analysis. All criteria and alternatives used have been created by taking the opinions of experts and contractors. Duration and cost, structural system constraints and city setup main criteria were used in the selection problem. In the result of the analysis obtained, the first row took the same alternatives in all three methods. The ranking results of AHP and TOPSIS methods were the same. In the ELECTRE method, the second and third alternative order has changed compared to other methods. Today, it is understood that multi criteria decision making techniques used in all sectors can also be used in the problem of making structural system comparisons in industrial structures.