Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu tüketicilerin satın alma niyetleri üzerine etnik kimlik ve tüketici etnosentrizminin etkisi
The effect of ethnic identity and consumer ethnocentrism on the purchase intentions of foreign national consumers living in Turkey
- Tez No: 721253
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yaşayan Suriyeli tüketicilerin ürün/hizmet değerlendirmesi ve satın alma niyetleri üzerine etnik kimlik ve tüketici etnosentrizminin etkisi olup olmadığının incelenmesidir. Bu çalışmadaki ankete katılan suriyeliler türkiyede çeşitli statülerde bulunmaktadır (geçici koruma statüsü, turist vizesi, uluslararası koruma vs.) Bundan kaynaklı olarak çalışmanın başlık kısmında suriyeliler yerine yabancı uyruklu ifadesinin kullanılması daha doğru olduğu öngörülmektedir. Bu amaç doğrultusunda Gaziantep'te yaşayan ve farklı statülere sahip olan 384 Suriyeli kişi ile anket uygulaması yapılmıştır. Hazırlanan anket formu sosyodemografik değişkenler,“Tüketici Etnosentrizmi”,“Etnik Kimlik”,“Ürün/Hizmet Değerlendirmesi”ve“Satın Alma Niyeti”ölçeklerinden oluşmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların tüketici etnosentrizmi, etnik kimlik, ürün/hizmet değerlendirmesi ve satın alma niyeti puanlarının genel olarak yüksek olduğu görülmüştür. Tüketici etnosentrizmi puanları artan katılımcıların Olabi Coffee (etnik) ürün/hizmet değerlendirmesi, Kahve Dünyası (yerel) satın alma niyeti ve Olabi Coffee (etnik) satın alma niyeti puanlarının artacağı sonucuna ulaşılmıştır. Etnik kimlik puanları artan katılımcıların ise Olabi Coffee (etnik) ürün/hizmet değerlendirmesi ve Olabi Coffee (etnik) satın alma niyeti puanlarının artacağı, Starbucks (küresel) satın alma niyeti puanlarının azalacağı tespit edilmiştir. Analiz sonucunda yaş ve etnosentrik eğilim arasında bir bağlantı tespit edilmiştir. Buna göre X kuşağı Z kuşağına göre daha etnosentrik eğilime sahiptir. Tüketicilerin eğitim seviyeleri arttıkça etnosentrik eğilimleri değişmekte, yerel etnosentrizm alt boyutunda eğitim seviyesi arttıkça etnosentrik eğiliminde azalma görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether ethnic identity and consumer ethnocentrism have an effect on product/service evaluation and purchase intentions of Syrian consumers living in Turkey. The Syrians participating in the survey in this study have various status in Turkey (temporary protection status, tourist visa, international protection, etc.). Therefore, it is predicted that it would be more correct to use the term foreign nationals instead of Syrians in the title part of the study. For this purpose, a questionnaire was conducted on 384 Syrian people living in Gaziantep and having different statuses. The prepared questionnaire consists of sociodemographic variables,“Consumer Ethnocentrism”,“Ethnic Identity”,“Product/Service Evaluation”and“Purchase Intention”scales. As a result of the research, it was observed that the consumer ethnocentrism, ethnic identity, product/service evaluation and purchase intention scores of participants were generally high. As a result, it was concluded that the Olabi Coffee (ethnocentrism) product/service evaluation, Kahve Dünyası (local) purchase intention and Olabi Coffee (ethnic) purchase intention scores of the participants whose consumer ethnocentrism scores increased would increase. On the other hand, it has been determined that the Olabi Coffee (ethnic) product/service evaluation and Olabi Coffee (ethnic) purchase intention scores of the participants whose ethnic identity scores increase will increase, while their Starbucks (global) purchase intention scores will decrease. As a result of the analysis, it was determined that there is a connection between age and ethnocentric tendency. Accordingly, the X generation has a more ethnocentric tendency than the Z generation. As the education level of consumers increases, their ethnocentric tendencies change, and in the local ethnocentrism sub-dimension, it is seen that there is a decrease in their ethnocentric tendency as the education level increases.