Hipodrom takımlarının II. Theodosios ve Herakleios dönemleri arasındaki siyasi ve sosyal etkileri (408-641)
Political and social roles of the factions of hippodrome between Theodosios II and Herakleios period (408-641)
- Tez No: 721277
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERKOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bizans İmparatorluğunun başkenti olan Konstantinopolis'in en önemli yapılarının başında olan hipodrom, imparatorluğun başlangıcından itibaren eğlencenin, kültürün ve politik olayların merkezi konumunda yer almıştır. Birçok önemli etkinliğe ve olaya ev sahipliği yapan bir mekân olan hipodromda, oyunlar ve yarışlardan sorumlu, taraftar grupları olan Maviler ve Yeşiller hizipleri, özellikle Bizans erken döneminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı, İmparator II. Theodosios (408-450) ve Herakleios (610-641) devirleri arasındaki süreçte hipodrom hiziplerinin, tarihçiler tarafından halen tartışılmakta olan devlet üzerindeki siyasi ve sosyal etkilerini ve rollerini incelemektir. Erken Bizans döneminde hiziplerin önemine değinilerek, sebep oldukları ayaklanmaların, kent haydutluklarının ve şiddet eylemlerinin siyasi ve sosyal içeriği ve bu olayların arka planındaki nedenler araştırılmıştır. Ayrıca hiziplerin hipodromda halk ile imparator arasındaki aracı olarak rolü ve hiziplerin siyasi bir yönünün, öneminin ve amacının olup olmadığı incelenmiştir. Hiziplerin belirli bir politik gündeminin olmadığı ancak politik, sosyal ve kültürel yaşamda etkin rol oynadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Hippodrome, was uppermost among the structures of Constantinople, that was the capital of Byzantine Empire, had been situated at the center of entertainment, culture and political events since the beginning of the empire. At the hippodrome, which was a venue that hosts many important events, Blues and Greens factions, that was sports fan groups and responsible for games and races, had a crucial position during the early Byzantine era. This study aims at examine the political and social effects and roles of circus factions between era's of Theodosios II (408-450) and Herakleios (610-641), which are still being discussed by historians. While emphasizing the importance of factions in this period, the political and social content of the riots, urban banditry and violent acts that they caused and the reasons behind these events were researched. In addition concerning the role of factions as intermediaries between people and the emperor at the hippodrome and whether there was any political aspects, importance and goals of factions were examined. It comes to a conclusion that factions do not have a specific political agenda, however they did play an active role in political, social and cultural life in the Byzantine Empire.