From hippodrome to Millet Bahçesi: A sociospatial history of public sphere in Ankara, 1930-2021
Hipodrom'dan Millet Bahçesi'ne: Ankara'da kamusal alanın sosyomekansal tarihi, 1930-2021
  1. Tez No: 801679
  2. Yazar: AYSEMA ÜLKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kamusal alan kavramı, üretiminde ve bünyesinde bulunan her bireyin fikirlerini özgürce aktardığı toplumsal ve siyasal anlamda eşitlikçi bir zemini ifade eder. Buna karşılık, kent düzleminde kamusal mekan, bireylerin eşit fırsatlara ve hizmetlere günlük yaşam kalıplarında dahi erişebilecekleri ve sonunda demokratik bir çevre yaratma ihtimali barındıran bir zemini tanımlar. Ancak, mevcut üretim yöntemlerinin araçları, iktidar mekanizmalarını, ideolojilerin kapitalist mülkiyet ilişkileri ile üzerinde tasarrufta bulunduğu bahsi geçen alanı yersizyurtsuzlaştırıp ve ardından yeniden-yerliyurtlulaştırmaya teşvik eder. Dolayısıyla kamusal alan, ideal doğasının aksine, toplumsal ayrışma ve parçalanma eğilimi gibi özgül sorunlarla ilgili bir sorun haline gelir. Küresel ve yerel çok katmanlı karmaşıklıklar barındıran bu sorun, eleştirel kentsel coğrafya açısından çağdaş kamusal alan kavramının eleştirel bir okumasını gerektirmektedir. Bununla paralel olarak, tez, Ankara'daki Atatürk Kültür Merkezi Alanları'nı, Hipodrom döneminden günümüzdeki kentsel program olan Başkent Millet Bahçesi'ne kadar tarihsel bir bağlamda incelemektedir. Tekel rantı açısından ele alındığında, çok boyutlu zaman çizelgesi, üst üste binen ideolojilerin ardışık bölgeselleşme süreçlerini üç dönüm noktası aracılığıyla sunuyor: spor ve ulusal kutlamaların yeri olarak Hipodrom, Cumhuriyet'in kurucusu adına ulusa bir armağan olarak AKM ve son olarak muhafazakar kentsel politikalar tarafından en büyük Millet Bahçesi. Tez, bu bağlamda, Ankara kent tarihinde kamusal alanın sosyomekansal niteliklerini okumanın ilerideki olanakları için düşünsel bir zemin sağlama umuduyla söz konusu ideolojileri anlamayı hedefler.
Özet (Çeviri)
The public sphere notion implies an egalitarian ground in social and political terms for every individual who partakes and produces it to freely express and exchange their ideas. In an urban environment, in return, a public space defines a ground for people to access equal opportunities as well as goods and services even in their everyday life patterns, which could create a democratic public domain in the end. However, the instruments of the current mode of production further provoke mechanisms-in-power to deterritorialize and then reterritorialize the said space, on which the ideologies dispose via property relations of capitalism. Therefore, counter to its ideal nature, the public sphere becomes a question regarding specific problems such as social segregation and fragmentation disposition. In respect to the faculties of critical urban geography, the said problem with its global and local multi-layered complexities needs a critical reading of the contemporary notion of the public sphere. In tune with that, thesis studies Atatürk Kültür Merkezi Areas in Ankara in a historical context, from the era of Hippodrome to its current urban program, Başkent Millet Bahçesi. From the standpoint of monopoly rent, its multi-dimensional timeline presents successive territorialization processes of overlapping ideologies through three turning points: Hippodrome as the place of sports and national celebrations, AKM as a gift to the nation on behalf of the founding father of the Republic, and finally, the largest Millet Bahçesi by conservative urban policies. The thesis, in this respect, intends to understand the said ideologies with the hope of providing an intellectual ground for further possibilities of reading the sociospatial qualities of the public sphere in Ankara's urban history.