Reflective practices of secondary school EFL teachers: The case of the Eastern part of Turkey
Ortaokul İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı öğretim uygulamaları: Türkiye'nin Doğu bölgesi örneği
  1. Tez No: 792354
  2. Yazar: ASLIGÜL KÖYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının öncelikli amacı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ortaokul kademesinde çalışmakta olan İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı uygulamalarını incelemek ve bu doğrultuda neler yaptığını ortaya çıkarmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için bahsi geçen bölgelerde görev yapan öğretmenlere ulaşılmıştır. Çalışma nitel ve nicel verileri içerdiği için karma metoda sahiptir. Anket çalışmasına 105 İngilizce öğretmeni katılırken, günlük çalışması 5 katılımcıyla sınırlıdır. Nicel verilerin analizi SPSS 23 kullanılarak yapılırken, günlük çalışmasından elde edilen bulgular içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve kodlanmıştır. Çalışmanın nicel verileri sonuçlarına göre, İngilizce öğretmenlerinin en yüksek sonuca ulaştığı aşama, yansıma öncesi alt boyutudur. Bu boyut, yansıtıcı bir öğretmen olmanın ilk ve en temel basamağıdır. Öte yandan, katılımcıların en düşük sonucu eleştirel yansıtma alt boyutunda gösterdiği belirtilmiştir. Öğretmenlerin mesleki deneyimleri, cinsiyetleri, eğitim durumları ile uyguladıkları yansımaları üzerinde ciddi bir ilişki bulunmamıştır. Bunun yanı sıra, nitel veri sonuçlarında öğretmenlerin sınıf ve sınıf dışı ortamlarda karşılaştıkları bazı problemler saptanmıştır. Bunlardan başlıcaları, öğretmen ve öğrenci motivasyonunun düşük olması, kalabalık sınıf ortamı, sınıf yönetiminde yaşanan sıkıntılar, yetersiz teknolojik destek ve aile-öğretmen ilişkilerinin zayıflığıdır. Bunlara ek olarak, öğretmenler günlük çalışmalarına pozitif bakmalarına rağmen bazı zorluklar yaşadıkları da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study was to examine the reflective practices of English language teachers working at the secondary school level in the Eastern and Southeastern Anatolia Regions and to reveal what they did in this direction. In order to achieve this aim, teachers working in the mentioned regions were reached. Since the study includes qualitative and quantitative data, it has a mixed method design. 105 English teachers participated in the survey and the reflective journal study was limited to 5 participants. While the quantitative data analysis was made using SPSS 23, the findings obtained from the journal study were analyzed and coded by the content analysis method. According to the results of the study's quantitative data, the stage in which English teachers reached the highest result was the pre-reflection sub-dimension. This dimension is a reflective teacher's first and most essential step. On the other hand, the participants showed their lowest performance in the sub-dimension of critical reflection. There was no significant relationship between teachers' professional experiences, gender, graduate degree, and reflections. In addition, the qualitative data results investigated what teachers did about reflective practices in the classroom and out-of-class environments. As a result, some problems they encountered were identified. The main ones are a low teacher and student motivation, a crowded classroom environment, problems in classroom management, insufficient technological support, and weakness in family-teacher relations. Moreover, teachers had positive attitudes towards writing a reflective journal; however, they highlighted some problems they encountered during the time of the study.