Poliketin (Hediste divercicolors) deniz levreği (Dicentrarchus labrax) yavrusunun büyüme performansı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of polychaete (Hediste divercicolor) on growth performance and body composition of sea bass (Dicentrarchus labrax) larvae
- Tez No: 721311
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÜMÜŞ, DR. MEHMET ALİ TURAN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında alternatif hammadde kaynağı olarak Poliket'in (Hediste diversicolor) Levrek (Dicentrarchus labrax) balığının yavrusunun büyüme performansı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Balık unu proteininin %0, %5, %10, %15 ve %20'si yerine poliket unu (PU) kullanılarak izo-protein (% 48) ve izo-lipidik (%14) olacak şekilde deneme yemleri hazırlanmıştır. Başlangıç ağırlıkları 14.56±0.01 g olan deneme balıkları 400 litrelik 15 tanka 10'ar adet olmak üzere homojen yerleştirilmiştir. Deneme 3 tekerrürlü olacak şekilde tesadüf parselleri deneme desenine göre planlanmış ve günde 2 sefer doyana kadar elle beslenmiştir. Besleme denemesi 53 gün süreyle yürütülmüştür. Deneme sonunda elde edilen verilere göre, yemdeki artan poliket unu oranıyla deneme grubu levrek yavrularının büyümesi, yemden yararlanma etkinlikleri ile organ indeks değerleri istatiksel olarak benzer bulunmuştur (P> 0.05). Deneme balıklarının yemdeki poliket unu oranının artışına bağlı olarak yem tüketimlerinin artma eğiliminde olduğu görülmüştür (Plinear =0,068). Deneme yemlerindeki poliket unu oranının artışıyla deneme grubu balıklarının vücut nem düzeylerinde önemli bir linear azalma görülürken (Plinear = 0.003), vücut protein ve lipit düzeylerinde artan linear bir etki belirlenmiştir (Plinear < 0.003). Deneme grubu balıkların günlük azot, lipit ve enerji tüketimleri deneme yemlerindeki poliket unu oranının artışıyla önemli düzeyde etkilenmemiştir (P> 0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the effect of polychaete (Hediste diversicolor) as an alternative raw material source on the growth performance and body composition of juvenile sea bass (Dicentrarchus labrax). Experimental diets were prepared as iso-protein (48%) and iso-lipidic (14%) by using polychaete meal (PU) instead of 0%, 5%, 10%, 15% and 20% of fish meal protein. Experimental fish (with an initial weight of 14.56±0.01 g) were stocked in 15 tanks of 400 liters, 10 fish of each tank. The experimental treatments were tried with 3 replications. The diets were fed by hand 2 times a day until satiation for 53 days. According to the data obtained at the end of the experiment, the growth, feed efficiency and organ index values of the sea bass fry in the experimental groups were found to be comparable regardless of polychaete level (P> 0.05). It was observed that the feed consumption of experimental fish tended to increase depending on the increase in the polychaete meal ratio in the feed (Plinear = 0.068). While a significant linear decrease was observed in the body moisture levels of the experimental group fish with the increase of dietary polychaete (Plinear = 0.003), an opposite increasing linear effect was determined in the body protein and lipid levels (P 0.05).