Yöneticilerin iş güvenliği kültürü ve iş güvenliği performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of managers' occupational safety culture and occupational safety performances
  1. Tez No: 721358
  2. Yazar: HAKAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İş kazaları gerek dünya çapında gerekse Türkiye'de çalışma hayatının en ciddi problem alanını oluşturmaktadır. Bu durum beraberinde bazı yasal düzenlemeler ve teknik çözüm odaklı çalışmaları getirmiştir. Ancak bu düzenlemelerden istenen sonuç alınamamıştır. Sorunlara yalnızca teknik bir mesele olarak bakmak çözüme ulaşmak adına doğru bir adım olmayacaktır. Yaşanan kazaların yaklaşık %88'inin çalışanların güvensiz davranışlarından %10'unun ise güvensiz durumlardan kaynaklı olması, değerlendirmeye insan faktörünün de dahil edilmesi gerektiği sonucunu doğurmuştur. Yapılan araştırmalar, güvenlik performansınının örgütlerdeki güvenlik kültüründen etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu araştırmada yöneticilerin iş güvenliği kültürü düzeylerini tespit etmek ve güvenlik kültürünün yöneticilerin güvenlik performansı üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini Gümüşhane Üniversitesinde görev yapan yönetici idari personel ve yönetici akademik personel oluşturmaktadır. Araştırmada demografik bilgi formu ve iş sağlığı ve güvenliği kültürü ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi için SPSS 22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin belirlenmesinde frekans (sıklık) ve yüzde analizlerinden faydalanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda yöneticilerin iş güvenliği bilincine sahip oldukları, güvenlik kültürü boyutlarının güvenlik performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents constitute the most serious problem area of working life both in the world and in Turkey. This situation has brought with it some legal regulations and technical solution-oriented studies. However, the desired results could not be obtained from these regulations. Looking at the problems only as a technical issue will not be the right step to reach a solution. The fact that approximately 88% of the accidents are caused by the unsafe behaviors of the employees and 10% due to unsafe situations has led to the conclusion that the human factor should be included in the evaluation. Studies reveal that safety performance is affected by the safety culture in organizations. In this research, it is aimed to determine the occupational safety culture levels of the managers and to reveal the effect of the safety culture on the safety performance of the managers. The universe of the cross-sectional and descriptive study consists of administrative administrative staff and administrative academic staff working at Gümüşhane University. In the research, demographic information form and occupational health and safety culture scale were used as data collection tools. SPSS 22.0 statistical program was used for the statistical evaluation of the data obtained from the research. Frequency (frequency) and percentage analyzes were used to determine descriptive statistics. As a result of the study, it has been determined that managers have occupational safety awareness and that the dimensions of safety culture have a significant effect on safety performance.