Belediye çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğine yönelik algılarının tespiti ve iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşumuna yönelik bir model önerisi
Determination of the perceptions of municipal employees towards occupational health and safety and a model proposal for the formation of occupational health and safety culture
- Tez No: 924123
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte çalışma hayatında önemli değişiklikler ortaya çıkmış ve iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kavramı bir ihtiyaç olarak doğmuştur. Günümüzde İSG, çalışan, işveren ve devletin hak ve sorumluluklarını kapsayan önemli bir alan haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de çok önemli ve kapsayıcı bir rolü olan, 24 saat esasına göre hizmet yürüten ve hizmet yelpazesi çok geniş olan, az tehlikeliden çok tehlikeli işlere kadar aynı anda denetim ve icrası olan bir Büyükşehir Belediyesi'nin iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile birlikte kurumsallaşma süreci ve güvenlik kültürü analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, belediyede çalışan 856 personel ile yüz yüze anket yöntemiyle görüşmeler gerçekleştirilmiş ve SPSS programı kullanılarak elde edilen bulgular analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Eğitim, cinsiyet ve tecrübe gibi demografik faktörlerin İSG'ye etkisi ve güvenlik kültürüne verilen önem analiz edilmiştir. Bulgular, belediyenin kurumsallaşma yolunda önemli adımlar attığını; sahada çalışan erkek personelin güvenlik kültürüne daha fazla önem verdiğini ve yöneticilerin İSG konusundaki önceliklendirmesinin kritik bir rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca, anket sonuçlarına göre İSG uygulamalarının belediye çalışanlarının genel güvenlik algısını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, belediye yönetiminde İSG'nin kurumsal bir kültür haline gelmesi için eğitim ve farkındalık çalışmalarının artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Anket verileri istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve elde edilen sonuçların tutarlı olduğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Significant changes have emerged in working life with the Industrial Revolution and the concept of occupational health and safety (OHS) has arisen as a need. In today's world, OHS has become an important area that covers the rights and responsibilities of employees, employers and the state. This study analyses the occupational health and safety practices, institutionalisation process and safety culture of a Metropolitan Municipality, which has a very important and inclusive role in Turkey, provides services on a 24-hour basis and has a very wide range of services, from less hazardous to highly hazardous works, with simultaneous supervision and enforcement. The study involved face-to-face interviews with 856 employees working in the municipality and the findings were analysed and interpreted using SPSS software. The effect of demographic factors such as education, gender and experience on OHS and the importance given to safety culture were analysed. The findings show that the municipality has taken important steps towards institutionalisation, male employees working in the field attach more importance to safety culture and the prioritisation of OHS by managers plays a critical role. In addition, according to the survey results, OHS practices positively affect the general safety perception of municipality employees. These results reveal that training and awareness raising activities should be increased in order for OHS to become a corporate culture in the municipal administration. The survey data were analysed with statistical methods and it was confirmed that the results obtained were consistent.