Acil servise yüz bölgesindeki kesilerle başvuran pediatrik yaş grubundaki hastalarda sütür ve doku yapıştırıcı uygulamalarının yara iyileşme sürecine olan etkileri ve komplikasyonları yönünden karşılaştırılması
A comparison of the effects and complications of sucture and tissue adhesive applications on wound healing process in pediatric patients who apply to the emergency department with facial injections
- Tez No: 721376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN BEYDİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Acil tıp uygulamasının ve eğitiminin önemi bir parçası olan yara yönetimi, klinisyenlerin önüne çok geniş perspektifte gelebilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen ve cilt bütünlüğü bozulmasıyla izlenen yaralanmalarda kozmetik sonuçlar önemlidir. Bunun için çeşitli onarım teknikleri (doku yapıştırıcısı, sütür, zımba vb) geliştirilmiştir. Bu çalışmada, pediatrik yaş grubu hastaların yüzlerinde meydana gelen kesilerin; doku yapıştırıcısı ve sütür ile onarım sonrasında kozmetik sonuçların ve komplikasyonların karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, AS başvuran pediatrik yaş gurubu hastalar retrospektif olarak takip edildi. Sütür ve doku yapıştırıcısı kullanılan ve 5 cm altında basit kesileri olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavisinden en az 6 ay sonra iletişime geçilerek takip formu dolduruldu. Kozmetik Görsel Analog (KGA) ölçeği ve yara iyileşmesi değerlendirmesi için hastaların fotoğrafları çekildi. Hastalar Sütür ve doku yapıştırıcı kullanılanlar olarak 2 gruba ayrıldı. Komplikasyon ve yara iyileşme süreçleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 60 sütür uygulanan, 60 doku yapıştırıcısı uygulanan olmak üzere toplam 120 çocuk dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Wound management, which is an important part of emergency medicine practice and education, can come before clinicians from a very broad perspective. Cosmetic results are important especially in injuries that occur in the face area and are followed by deterioration of skin integrity. Various repair techniques (tissue adhesive, sutures, staples, etc.) have been developed for this purpose. In this study, the incisions on the faces of pediatric patients; It was aimed to compare the cosmetic results and complications after repair with tissue adhesive and suture. Materials and Methods: Pediatric patients admitted to Antalya Training and Research Hospital, AS were followed up retrospectively. Patients who used suture and tissue adhesive and had simple incisions less than 5 cm were included in the study. At least 6 months after the treatment, the patients were contacted and the follow-up form was filled. Patients were photographed for the Cosmetic Visual Analogue (CGA) scale and wound healing assessment. The patients were divided into 2 groups as those using suture and tissue adhesive. Complication and wound healing processes were compared. Results: A total of 120 children, 60 of whom were sutured and 60 tissue adhesive applied, were included in the study.