COVID-19 kaygısının gebelerin beslenme durumu ve alışkanlıkları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of COVID-19 anxiety on nutritional status and habits of pregnant women
  1. Tez No: 721391
  2. Yazar: İREM EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bireylerin koronavirüs salgınındaki kaygı durumları beslenme davranışlarını etkilemektedir. Gebelikte beslenme gebe ve fetüs sağlığı açısından önemli bir faktördür. Bu çalışma koronavirüs 19 hastalık (Covid-19) kaygısının gebelerin beslenme durum ve alışkanlıkları üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya Nisan-Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul Sultangazi'de bulunan Özel İstanbulum Tıp Merkezi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran toplam 87 gebe birey katılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından uygulanan anket formu, 24 saatlik besin tüketim kaydı, koronavirüs 19 fobisi ölçeği (C19P-S) ve Covid-19 pandemisinde gebe beslenmesindeki değişimler yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Gebelerin yüzde 60.9'unun 20-29 yaş aralığında olduğu bulunmuştur. Bireylerin toplam enerji alım miktarı medyanı 1565.57 kkal/gün ve enerjinin karbonhidrat, protein ve yağdan karşılanan medyan değerleri sırasıyla yüzde 45, 15 ve 38 olduğu saptanmıştır. Gebelerin günlük diyetle aldığı mikro besin öğelerinden B1, B6, B9 ve D vitamini ile demir yetersiz alım düzeyinde iken K vitamini ve sodyum alımlarının yüksek alım düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Bireylerin C19P-S ölçeği toplam puan medyanı 57 olarak hesaplanmıştır. Gebelerde Covid-19 geçirme durumu ile C19P-S ölçeği skorları anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The anxiety of individuals in the coronavirus epidemic affects their eating behaviours. Nutrition during pregnancy is an important factor for pregnancy and fetal health. This study was aimed to determinate the effect of anxiety caused by the coronavirus 19 disease (Covid-19) on the nutritional status and eating habits of pregnant women. A total of 87 pregnant women who applied to the Private Istanbulum Medical Center Obstetrics and Gynecology Clinic in Istanbul Sultangazi between April and May 2021 participated to this study. The research data were obtained by using the questionnaire form applied by the researcher, 24-hour food consumption record, coronavirus 19 phobia scale (C19P-S), and the changes in eatinh behaviour during the Covid-19 pandemic using face-to-face interview technique. It was found that 60.9 percent of the pregnant women were between the ages of 20-29. It was determined that the median total amount of energy intakes of women was 1565.57 kcal/day, and the median values of energy ratios of carbohydrate, protein, and fat were 45, 15, and 38 percent, respectively. It has been shown that dietary intakes of vitamin K and sodium was high, while the intake of micronutrients such as B1, B6, B9, and D and iron were insufficient. The median total score of the C19P-S scale was calculated as 57. There was no significant difference between the history of Covid-19 of women and the C19P-S scale scores (p>0.05).