Üniversite öğrencilerinde pandemi sürecinde artan kaygı ve ekran bağımlılığı arasındaki ilişki
Examination of the relationship between screen addiction and increasing anxiety during the pandemic in university student
- Tez No: 722866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada pandemi döneminde yaşanan kaygıların ekran bağımlılığı üzerinde nasıl bir ilişkisi olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda araştırmada üniversite öğrencilerinde pandemi dönemi ile ortaya çıkan kaygı ve ekran bağımlılığı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaç ile birlikte ilgili çalışma ilişkisel tipte anket yöntemi kullanılarak gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde 2020-2021 yılları arasında öğrenimlerine devam eden 256 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada yer alan üniversite öğrencilerinin pandemi döneminde artan kaygı düzeylerini belirlemek için Türkiye de geçerlik ve güvenirlik çalışması Evren ve arkadaşları (2020) tarafından yapılan“Koranavirüs Anksiyete Ölçeği”ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda üniversite öğrencisi katılımcı grubun ekran bağımlılık düzeylerinin tespit etmek için de Ceyhan, Ceyhan ve Gürcan (2007) tarafından geliştirilmiş“Problemli İnternet Kullanım Ölçeği-PİKO”kullanılmıştır. Toplanan tüm veriler sosyal bilimler için istatistik programı olan SPSS ile çözümlenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulguya göre Covid-19 pandemisi döneminde üniversite öğrencilerinde Covid-19 kaygısının ekran bağımlılığını etkilediği ve Covid-19 kaygısı ile ekran bağımlılığı arasında doğrusal düşük güçte ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak Covid-19 pandemi döneminde üniversite öğrencilerinde Covid-19 kaygısı arttıkça ekran bağımlılığının da arttığı bulgulanmıştır. Bu bağlamda Covid-19 pandemi döneminin yarattığı anksiyete ile etkin bir şekilde baş edebilmek için üniversite öğrencilerine yönelik güvenli sosyal ortamların oluşturulması önerilmektedir. Üniversitelerin hazırlayacağı, sağlık yönünden güvenli olan sosyal ortamlar gençlerin kaygılarının hafifletilmesinde etkili olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate how the anxiety experienced during the pandemic period has a relationship on screen addiction. At the same time, the relationship between anxiety and screen addiction in university students during the pandemic period was examined. For this purpose, the related study was carried out using the relational type survey method. The study group of the research consists of 256 students who continue their education at Istanbul Gelişim University between the years 2020-2021. The 'Coronavirus Anxiety Scale' scale, the validity and reliability study of which was conducted in Turkey by Evren et al. (2020), was used to determine the increased anxiety levels of university students included in the study during the pandemic period. At the same time, the 'Problem Internet Usage Scale-PIKO' developed by Ceyhan, Ceyhan and Gürcan (2007) was used to determine the screen addiction levels of the university student participant group. All collected data were analyzed and analyzed with SPSS, a statistical program for social sciences. According to the findings obtained from the research, it was found that Covid-19 anxiety affects screen addiction in university students during the Covid-19 pandemic period, and there is a linear low-power relationship between Covid-19 anxiety and screen addiction. As a result, it has been found that screen addiction increases as Covid-19 anxiety increases in university students during the Covid-19 pandemic period. In this context, it is recommended to create safe social environments for university students in order to effectively cope with the anxiety created by the Covid-19 pandemic period. Social environments that will be prepared by universities and that are safe in terms of health will be effective in alleviating the anxiety of young people.