Kamusal akıl ve din: Rawls'un kamusal akıl kavramı üzerine eleştirel bir tartışma
Public reason and religion: A critical discussion on John Rawls' conception of public reason
- Tez No: 721390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ AĞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Rawls siyasal anlayışının en önemli kavramlarından biri olan kamusal akıl kavramını seküler temelde kurgulamıştır. Kamusal akıl, hem Rawls'un siyasal anlayışıyla bağlantılı olarak hem de dinî argümanları dışlaması bakımından sekülerdir. Rawls kavramın ilk halinde dinî argümanları, üzerlerinde uzlaşılamayacak doktrinlerden biri olarak gördüğü için kamusal akıldan dışlar. Kavramın son halinde ise, dinî argümanları, kamusal gerekçelerle desteklenmek şartıyla kamusal akla dahil eder. Kavramın bu seküler yapısı birçok sorun ihtiva etmekle birlikte, bu çalışmada iki sorun üzerinde duruluyor: Temsil sorunu ve dine karşı önyargılı yaklaşım. Ayrıca kamusal akıl kavramının yarattığı bu sorunların Rawls'un makul çoğulculuk olgusuyla çeliştiği iddia ediliyor. Kamusal akıl kavramının bu sorunları, ilgili literatüre sıkça başvurularak tartışılıyor.
Özet (Çeviri)
Rawls constructs the idea of public reason, which is one of the most important components of his political understanding, on a secular basis. Public reason is secular both in connection with Rawls's political understanding and in excluding religious arguments. In the first version of the concept, Rawls excludes religious arguments from the public reason because he sees those arguments as irreconcilable issues. In the final version of the concept, he includes religious arguments in public reason, provided that they are supported by other public justifications. Although this secular nature of the concept contains many problems, this study focuses on two problems: the problem of representation and the prejudiced approach to religion. It is also claimed that this structure of public reason contradicts Rawls's notion of reasonable pluralism. These problems that public reason contains, are discussed with frequent reference to the relevant literature.