Muzaffer İzgü'nün romanlarında Türkiye Türkçesi ağızlarına ilişkin söz varlığı ögeleri
Vocabulary elements related to Turkey Turkish dialects in Muzaffer İzgü's novels
- Tez No: 721410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma,“Muzaffer İzgü'nün romanlarında Türkiye Türkçesi ağızlarına ilişkin söz varlığı ögeleri”üzerine hazırlanmıştır. Araştırmanın amacı; Muzaffer İzgü'nün Halo Dayı ve İki Öküz, Kara Pamuk, Zıkkımın Kökü adlı romanlarında bulunan Türkiye Türkçesi ağızlarına ilişkin söz varlığı ögelerini belirlemek, tematik açıdan sınıflandırmak ve irdelemektir. Araştırmamızda Muzaffer İzgü'nün örneklem olarak seçilen Halo Dayı ve İki Öküz, Kara Pamuk, Zıkkımın Kökü adlı romanlarının Türkiye Türkçesi ağızlarını temsil etme açısından zengin söz varlığı ögeleri içerdiği belirlenmiştir. Araştırma ile ilgili veriler, doküman inceleme tekniği ile toplanmış ve veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. İzgü'nün incelenen romanlarında Türkiye Türkçesi ağızlarına ilişkin söz varlığı ögeleri, tematik sınıflandırma ile alfabetik olarak listelenmiştir. İzgü'nün romanlarında tespit edilen söz ve sözcük gruplarından 501 temel söz varlığı ögesi, 32 ikileme, 9 deyim, 1 atasözü, 4 ilişki sözü, 8 yabancı sözcük olmak üzere 555 söz varlığı ögesi saptanmıştır. İncelenen metinlerde tespit edilen ağızlara ilişkin söz varlığı ögelerinin metindeki kullanım yerleri de çalışmamızda belirtilmiştir. Bu çalışmayla Muzaffer İzgü'nün romanlarındaki Türkiye Türkçesi ağızlarına ilişkin söz varlığı ögelerinin sıklığı, yazarın Türkiye Türkçesi ağızlarına hâkim olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared on“Vocabulary elements related to Turkey Turkish dialects in Muzaffer İzgü's novels.”Purpose of the research; The aim of this study is to determine, thematically classify and examine the vocabulary items related to Turkey Turkish dialects in Muzaffer İzgü's novels Halo Dayı ve İki Öküz, Kara Pamuk, Zıkkım Kökü. With our research, it has been determined that Muzaffer İzgü's novels named Halo Dayı ve İki Öküz, Kara Pamuk, Zıkkım Kökü, which were selected as samples, contain rich vocabulary items in terms of representing Turkey Turkish dialects. The data related to the research were collected with the document analysis technique and the data were analyzed with the content analysis method. Vocabulary elements related to Turkey Turkish dialects in the analyzed novels of İzgü are listed alphabetically with thematic classification. 555 vocabulary items, including 501 basic vocabulary items, 32 reduplications, 9 idioms, 1 proverb, 4 relation words, 8 foreign words, were identified from the words and word groups identified in İzgü's novels. The usage places of the vocabulary items related to the dialects identified in the analyzed texts are also indicated in our study. With this study, the frequency of vocabulary items related to Turkey Turkish dialects in Muzaffer İzgü's novels revealed that the author has a command of Turkey Turkish dialects.