Christine Nöstlinger'ın 'Ilse Ist Weg' ve Muzaffer izgü'ün 'Kaçak Kız' adlı romanlarında birinci çocuk psikolojisi
The psychology of the first child in 'Ilse Ist Weg' and'Kaçak Kız' novels
- Tez No: 592911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KENAN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Muzaffer İzgü'nun kaleme aldığı“Kaçak Kız”adlı romandaki ve Christine Nöstlinger'in önemli eserlerinden“IlseistWeg”adlı romandaki ilk çocuk psikolojisini konu edinen bu edebi ve psikolojik çalışmada, ilk çocuk psikolojisi bağlamında, betimsel yöntem ile meydana getirilmiş kuramsal temelin ardından, karşılaştırmalı yöntem kullanılarak romanların karşılaştırmalı çözümlemesi yapılmıştır. Söz konusu romanlar aileleri ile çeşitli nedenlerden dolayı çatışma yaşayan gençlerin başından geçen olayları anlatmaktadır. Çalışmada adı geçen eserlerdeki ilk çocuk motifini yansıtan bölümlerin tespit edilmesi ve ilgili motifin eserin dokusu içerisinde oynamış olduğu rolün ele alınması amaçlanmıştır. Ebeveynlerin aslında karşılamak zorunda oldukları temel ihtiyaçları çocuklarına adeta bir fedakârlık göstererek onların başlarına kakmaları, anne babanın egosunu çocuk üzerinde tatmin çabası, ailenin beklentilerinin genelde birinci çocuk üzerinde olması, kıskançlık, ailenin çocuklar arasında eşit davranmamsı, aşırı sorumluluk hissi gibi nedenler ilk çocuklar için hayatı oldukça zor hale getirmektedir. Bu açıdan her iki romanda okuyuculara bu problemler hakkında farkındalık yaratılması açısından önemli eserlerdir.
Özet (Çeviri)
In this literary and psychological study, which deals with the first child psychology in the novel“Kaçak Kız”written by Muzaffer İzgü and in the novel“Ilse ist Weg”which is one of the important works of Christine Nöstlinger, was carried out in the context of the first child psychology, a comparative analysis of the novels using the comparative method, after the theoretical basis formed by descriptive method. These novels describe the events of young people who have been in conflict with their families for various reasons. In this study, it is aimed to identify the sections reflecting the first child motif in the mentioned works and to examine the role of the relevant motif in the texture of the work.In fact, parents meet the basic needs of their children by making it seem like a sacrifice on their own,the effort of the parents to satisfy their ego on the child, the expectation of the family is usually on the first child, the jealousy, the family behaving equally among the children, the feeling of excessive responsibility for the first children makes it difficult. In this respect, both novels are important works for raising awareness about these problems.