Muzaffer İzgü'nün çocuk romanlarına yansıyan sözvarlığı üzerine bir inceleme
An examination over be reflected vocabulary in the Muzaffer İzgü's children novels
- Tez No: 802519
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 518
Özet
Bu çalışma Muzaffer İzgü'nün çocuk romanlarında yer alan sözvarlığı öğelerini ve kullanım sıklıklarını incelemek için yapılmıştır. Bu amaçla yazarın çocuk edebiyatı alanında yazmış olduğu bütün romanları okunmuş ve kullanılan sözvarlığı öğeleri (atasözleri, deyimler, terimler, ilişki sözleri…), bu ögeleri ne sıklıkta kullandığı belirlenmiştir. Yazarın çocuk edebiyatı eserlerinden roman türünde olan 38 kitabı incelenmiştir. Kitaplar içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde sıklık ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Çalışmada“Türkçenin Sözvarlığı”ana kategori;“atasözleri”,“deyimler”,“ikilemeler”,“terimler”,“ilişki sözleri”,“kalıplaşmış sözler”,“çeviri sözcükler”,“yabancı sözcükler”,“bilmeceler”,“tekerlemeler”,“argo sözcükler”ve“Anadolu ağızları”ise alt kategoriler olarak belirlenmiştir. Yazarın tüm çocuk edebiyatı romanları sözvarlığı açısından taranarak, her bir kitaptaki sözvarlığı öğeleri girdikleri alt kategoriye göre abecesel olarak sıralanarak belirtilmiştir. Her kitap için sözvarlığını oluşturan dilsel öğelerin sıklık ve yüzdelerinin belirtildiği tablolar oluşturulmuştur. Bu bağlamda yazarın sık kullandığı sözvarlığı ögeleri göz önüne alınarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada, yazarın romanlarında sözvarlığının çeşitli öğelerine yer verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu öğeler arasında en çok ikilemelerin yer tuttuğu ardından deyimlerin, ilişki sözlerinin, Anadolu ağızlarının, terimlerin, yabancı sözcüklerin ve tekerlemelerin geldiği belirlenmiştir. Yazarın tüm çocuk romanlarında sadece bir tane bilmeceye rastlanmış; argo sözcükler, kalıplaşmış sözler ve atasözlerini ise diğer sözvarlığı öğelerine göre daha az kullandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the structure and the frequency of vocabulary items in Muzaffer İzgü's children literature novels works. For this purpose all children novels works of the writer were read, determined the vocabulary items used (proverbs, idioms, redublications, terms, including expressions showing social relations among people…) and the frequency of this items. Among the other genres, thirty eight children novels of the writer were analyzed. The books were analyzed using the content analysis method. The frequency and the percentage calculations were made in analyzing the data. In this study“Turkish Vocabulary”is the main category;“proverbs”,“idioms”,“reduplications”,“terms”,“including expressions showing social relations among people”,“fixed expressions”,“anagrams”,“foreign words”,“riddles”,“tongue twisters”,“slang words”and“Anatolian dialects”are defined as sub-categories. By scanning the content in all the children literature novels of the author, vocabulary items in every book were stated by ranging alphabetically based on belong to their categories. The charts reflecting the frequency and the percentages of vocabulary items were made for each book. In this study it was concluded that the author includes various items that make up vocabulary in his novels. Among these items it was seen that reduplications have an extensive coverage and it was apponinted that idioms, including expressions showing social relations among people, Anatolian dialect, terms, foreign words and tongue twisters come next. In the author's all children novels, it was deduced that he used only one riddle; used slang words, fixed words and proverbs much less compared to other vocabulary items.