Muzaffer İzgü'nün romanlarında yoksulluk ve yoksulluğun roman karakterleri üzerindeki etkisi
Poverty and the effect of poverty on novel characters in Muzaffer İzgü's novels
  1. Tez No: 922117
  2. Yazar: YASİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE SOMUNCUOĞLU ÖZOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Muzaffer İzgü'nün eserlerinde yoksulluk yalnızca ekonomik yönüyle değil, aynı zamanda insanın sosyal, psikolojik ve kültürel varlığını da etkileyen yönüyle ele alınan bir olgudur. Bu tez, İzgü'nün yoksulluk temasını işleme biçimini anlamak ve yoksulluğun roman karakterleri üzerindeki psikolojik, sosyal ve ekonomik etkilerini analiz etmek amacıyla hazırlanmıştır. Tezin giriş bölümü, Muzaffer İzgü'nün biyografisini, edebi kişiliğini ve yoksulluk temasına olan yaklaşımını genel bir çerçeve içinde sunmuştur. İkinci bölüm, Muzaffer İzgü ile toplumcu gerçekçi edebiyat arasındaki ilişkiyi yoksulluk kavramı perspektifinden ele almıştır ve edebiyatın toplumsal eleştiri aracı olarak nasıl kullanılabileceği üzerinde odaklanmıştı. Tezin üçüncü bölümü, İzgü'nün farklı romanlarındaki yoksulluk temasını ayrıntılı bir şekilde incelemiştir. Bu bölümdeki karakter analizleri, İzgü'nün yoksullukla mücadele edenlerin içsel dünyasını ve dönemin toplumsal koşullarıyla nasıl başa çıktıklarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Sonuç bölümü ise yapılan analizlerin özeti niteliğindedir. Bu tez, Muzaffer İzgü'nün eserlerindeki yoksulluk temasını anlamak ve yazarın bu temayı kullanarak toplumsal eleştiri yapma biçimini değerlendirmek isteyen okuyuculara bir kaynak olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses poverty in Muzaffer İzgü's works not only as an economic issue but also as a phenomenon that affects the social, psychological, and cultural existence of individuals. The thesis aims to understand İzgü's approach to poverty themes and to analyze the psychological, social, and economic impacts of poverty on novel characters. The introduction of the thesis provides an overview of Muzaffer İzgü's biographical features, literary personality, and his approach to poverty themes. The second section examines the relationship between Muzaffer İzgü and socialist realist literature from the perspective of poverty, focusing on how literature can be used as a tool for social criticism. The third section offers a detailed analysis of the poverty themes in İzgü's various novels. The character analyses in this section aim to reveal the inner worlds of those struggling with poverty and how they cope with the social conditions of the period. The conclusion serves as a summary of the analyses conducted. This thesis aims to serve as a resource for readers who wish to understand the themes of poverty in Muzaffer İzgü's works and evaluate the author's use of these themes as a means of social criticism.