Kronik bel ağrılı kadınlarda menopozun ağrı, postür, lumbal stabilizatör kas kuvveti ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between pain, posture, lumbal stabilizer muscle strength and life in women with chronic lower back pain
- Tez No: 721416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BÜLENT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik bel ağrılı kadınlarda menopozun ağrı, postür, lumbal stabilizatör kas kuvveti ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. 30-50 yaş arası menopoza giren ve girmeyen 30'ar kadın katılımcının ağrı düzeyleri McGill Ağrı Anketi, postür değerlendirmeleri New York Postür Analizi, lumbal stabilizatör kas kuvveti Stabilizer Pressure Biofeedback cihazı ve yaşam kalitesi WHOQOL-Bref Yaşam Kalitesi ölçeği ile değerlendirilmiştir. Menopoza giren kadınlarda ağrı düzeyinin menopoza girmeyen kadınlara oranla daha çok algılandığı görülmüştür (McGill Ağrı Skoru- Puan ile değerlendirme sonucu: p=0,040; McGill Ağrı Seviyesi- VAS'a göre değerlendirme sonucu: p=0,007).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between pain, posture, lumbal stabilizer muscle strength and quality of life in women with chronic back pain. The pain levels of 30 female participants entering and not entering menopause between 30-50 years of age McGill Pain Survey, posture assessments New York Posture Analysis, lumbal stabilizer muscle strength Stabilizer Pressure Biofeedback device and quality of life are evaluated by the WHOQOL-BREF life Quality scale. In women entering menopause, the pain level has been detected more often than women who do not enter menopause (McGill Agri Score - Score assessment result: P=0,040; McGill Pain Level - VAS evaluation result: P=0,007).