6. sınıf öğrencilerinin blok tabanlı programlamaya yönelik tutumlarının ve üst bilişsel farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of 6th grade students' attitudes and metacognitive awareness towards block based programming
  1. Tez No: 721415
  2. Yazar: ESRA VARÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN KOCAMAN KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, 6. sınıf öğrencilerinin blok tabanlı programlama yönelik tutumlarını ve üst bilişsel farkındalıklarını belirlemek, blok tabanlı programlamaya yönelik tutumları ile üst bilişsel farkındalıklarının farklı değişkenlerle ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında 6. sınıfta öğrenim gören 340 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması ve ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Eğitsel Bilgisayar Oyunları Destekli Kodlama Öğrenimine Yönelik Tutum Ölçeği ve Çocuklar İçin Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği B Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24 programı kullanılmıştır. Normallik analizi sonucunda normal dağılım gösterdiği kabul edilen veriler için betimsel istatistik, t testi, Anova ve Pearson Korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin blok tabanlı programlamaya yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğu görülmüştür. Blok tabanlı programlamaya yönelik tutum ölçeğinin alt faktörlerine göre öğrencilerin kodlamaya karşı isteklerinin ve bilgisayar oyunlarının derslerde eğitim amaçlı kullanımına yönelik ilgilerinin yüksek olduğu, bilgisayarın asosyalleştirmesine yönelik endişelerinin ortalama bir değere sahip olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin programlamaya yönelik tutumları ve programlamaya yönelik tutum ölçeğinin faktörleri ile cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu, cep telefonuna, bilgisayara ve internete sahip olma durumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin aile sosyoekonomik düzeyi değişkeni ile tutum ölçeğinin üçüncü faktörü olan bilgisayarın asosyalleştirmesine yönelik endişeleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Aile sosyoekonomik düzeyi düşük olan öğrencilerin bilgisayarın asosyalleştirmesine yönelik endişelerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ders dışında programlama uygulamalarıyla ilgilenen öğrencilerin blok tabanlı programlamaya yönelik tutumları ile tutum ölçeğinin alt faktörleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ders dışında programlama uygulamalarıyla ilgilenen öğrencilerin programlamaya yönelik tutumlarının, kodlama öğrenmeye karşı isteklerinin daha yüksek olduğu, buna karşın ders dışında programlama uygulamalarıyla ilgilenmeyen öğrencilerin bilgisayarın asosyalleştirmesine yönelik endişelerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin üst bilişsel farkındalıklarının ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin üst bilişsel farkındalıkları ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, cinsiyet, aile sosyoekonomik düzeyi, cep telefonu, bilgisayar ve internete sahip olma durumu ile üst bilişsel farkındalıkları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğrencilerin anne baba öğrenim durumu ile üst bilişsel farkındalıkları arasında anne öğrenim durumu açısından anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Ders dışında programlama uygulamalarıyla ilgilenen öğrencilerin üst bilişsel farkındalıkları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin programlamaya yönelik tutumları ile üst bilişsel farkındalıkları arasında zayıf düzeyde ve pozitif yönde, tutum ölçeğinin alt faktörü olan kodlama öğrenimine karşı istek ile üst bilişsel farkındalıkları arasında zayıf düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the attitudes and metacognitive awareness of 6th grade students towards block-based programming, and to examine the relationship between their attitudes towards block-based programming and their metacognitive awareness with different variables. In this context, the sample of the research consists of 340 students studying in the 6th grade in the 2020-2021 academic year. Survey research and relational research method, which are among the quantitative research methods, were used in the research. Personal Information Form“, ”Attitude Scale for Educational Computer Games Supported Coding Learning“ and ”Metacognitive Awareness Scale for Children" were used to collect data. SPSS 24 program was used in the analysis of the data obtained. Descriptive statistics, t-test, Anova and Pearson Correlation analyzes were performed for the data accepted to have normal distribution as a result of the normality analysis. As a result of the research, it was seen that students' attitudes towards block-based programming were generally positive. According to the sub-factors of the attitude scale towards block-based programming, it was determined that the students' desire for coding and their interest in the use of computer games for educational purposes were high, and their concerns about the asocialization of the computer had an average value. There was no significant difference between the students' attitudes towards programming and the factors of the attitude scale towards programming, and gender, parental education status, and having a mobile phone, computer and internet A significant difference was found between the students' family socioeconomic level variable and the third factor of the attitude scale, their concerns about the computer's asocialization. It has been determined that students with low family socioeconomic level have higher concerns about asocialization of computers. In addition, a significant difference was found between the attitudes of students interested in programming practices outside the classroom towards block-based programming and the sub-factors of the attitude scale. It was concluded that the attitudes of the students who are interested in programming applications outside of the classroom and their desire to learn coding are higher, whereas the students who are not interested in programming applications outside the classroom have higher concerns about the asocialization of the computer. It was determined that the students' metacognitive awareness was above the average. In addition, when the relationships between students' metacognitive awareness and demographic variables were examined, no significant difference was found between gender, family socioeconomic level, having a mobile phone, computer and internet, and metacognitive awareness. It was determined that there was a significant difference between the educational status of the parents and the metacognitive awareness of the students in terms of the educational status of the mother. It has been determined that there is a significant difference between the metacognitive awareness of the students who are interested in programming applications outside the classroom. It was concluded that there was a weak and positive relationship between students' attitudes towards programming and their metacognitive awareness, and a weak and positive relationship between their willingness to learn to code, which is the sub-factor of the attitude scale, and their metacognitive awareness.