İntörn doktorların obezite konusundaki farkındalıklarının, obezite ön yargılarına etkisi
The effect of intern doctors' awareness of obesity on obesity prejudices
  1. Tez No: 721477
  2. Yazar: FATMA TEZCAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Obezite, gelişen dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Farkındalık durumu; mevcut algılara ve deneyimlere anlık olarak, yargılayıcı ve reaktif olmayan bir şekilde, tam anlamıyla dikkat çekmeyi sağlayan kararlı psikolojik ve bilişsel beceriler olarak tanımlanabilir. Bir birey veya topluma karşı hatalı ya da eksik bir yargı sonucunda oluşan olumsuz tutum ise ön yargı olarak tanımlanmaktadır. Sağlıkla ilgili hizmetler, obezite ön yargısının en sık ve en yoğun biçimde karşılaşıldığı ortamlardandır. Bu çalışmada; İzmir'deki intörn doktorların obezite konusundaki farkındalıklarının, obezite ön yargılarına etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırmanın evrenini; İzmir'deki tıp fakültelerinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında intörn doktor olarak görev yapan, tıp fakültesi 6. sınıf öğrencileri arasından basit tabakalı örnekleme yoluyla seçilen 271 katılımcı ile oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilere elektronik posta veya mobil telefon ile anket formu iletilmiştir. Anketin ilk kısmı sosyodemografik özellikler ile ilgili soruları, ikinci kısmı boy, kilo gibi fiziksel soruların yanında obeziteye karşı bakış açısını ölçen öznel soruları, üçüncü kısmı Obezite Farkındalık Ölçeği (OFÖ)'ni, dördüncü kısmı GAMS-27 Obezite Ön Yargı Ölçeği (OÖÖ)'ni içermektedir. Elde edilen veriler SPSS (SPSS Inc, Chicago IL). Version 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm istatistiksel analizler %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan 271 intörn doktorun yaş ortalamaları 24,4±1,7 (min-max: 22-33, medyan: 24) yıl olup çalışma grubunun %53,9'u kadındır. Çalışmaya katılan intörn doktorların obezite prevalansı %7 olarak saptanmıştır. 'Obezitesi olan bireylere karşı ön yargılı olduğunuzu düşünüyor musunuz?' sorusu ile VKİ değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0,009). Çalışma grubunun OFÖ toplam obezite farkındalığı ortalama puanı 58,1±7,5'tir. Çalışma grubunun OÖÖ toplam puan ortalaması 84,3±9,7'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is one of the most important health problems in the developing world. Awareness status; It can be defined as stable psychological and cognitive skills that allow momentary, non-judgmental and non-reactive attention to be fully present to current perceptions and experiences. A negative attitude towards an individual or society as a result of an erroneous or incomplete judgment is defined as prejudice. Health-related services are among the environments where obesity bias is encountered most frequently and intensely. In this study; It is aimed to investigate the effect of obesity awareness of intern doctors in İzmir on obesity prejudices. Material-Method: The universe of the cross-sectional descriptive research; It consisted of 270 participants selected through simple stratified sampling among 6th grade medical faculty students who worked as intern doctors in medical faculties in Izmir in the 2021-2022 academic year. Email to people who agreed to participate in the study. The questionnaire was sent via mobile phone or mobile phone. The first part of the questionnaire includes questions about sociodemographic characteristics, the second part includes subjective questions measuring the point of view towards obesity, in addition to physical questions such as height and weight, the third part includes Obesity Awareness Scale (OAS), the fourth part GAMS-27 Obesity Prejudice Scale (OÖÖ). it contains. Data obtained is SPSS (SPSS Inc, Chicago IL). Analyzed using the Version 24 program. All statistical analyzes were evaluated at 95% confidence intervals. Result: The mean age of 271 intern doctors participating in the study was 24.4±1.7 (min-max: 22-33, median: 24) years, and 53.9% of the study group were women. The obesity prevalence of the intern doctors participating in the study was determined as 7%. A statistically significant correlation was found between the question“Do you think you are prejudiced against individuals with obesity?”and BMI values (p=0.009). The mean total obesity awareness score of the study group was 58.1±7.5. The total mean score of PSS in the study group was 84.3±9.7.