Parasosyal etkileşimin bir iletişim stratejisi olan ürün yerleştirme ile birlikte satın alma niyetine etkisi
The effect of parasocial interaction on purchase intention together with product placement as a communication strategy
- Tez No: 721478
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı; parasosyal etkileşimin bir iletişim stratejisi olan ürün yerleştirme ile birlikte satın alma niyetine etkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Bu çalışmada, şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan parasosyal etkileşim çalışmalarına dair literatür taraması yer almıştır. Reklamcılık ile parasosyal etkileşimin arasındaki ilişki açıklanmıştır. Ürün yerleştirme ve satın alma süreçleri ile reklamcılıkta iç görü almak için gerekli olan algı ve tutum gibi faktörlere dair teorik bilgilere yer verilmiştir. Sonrasında geleneksel ve sosyal medyada satın alma niyeti ile parasosyal etkileşimin etkisi açıklanarak, online dizi platformlarında bu sentezin nasıl gerçekleştiği açıklanmıştır. Son olarak 496 katılımcı ile üç farklı ölçek (Parasosyal Etkileşim Ölçeği & Ürün Yerleştirmeye Karşı Tutum Ölçeği & Satın Alma Niyeti Ölçeği) kullanılarak hazırlanan anket araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu anket çalışmasının sonucunda elde edilen verilen SPSS analizinden geçirilerek, parasosyal etkileşimin ürün yerleştirme ile birlikte satın alma niyetine etkisinin olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether parasocial interaction has an effect on purchase intention together with product placement, which is a communication strategy. In this study, literature review on parasocial interaction studies that have been carried out so far has taken place. The relationship between advertising and parasocial interaction is explained. Theoretical information about product placement and purchasing processes with factors such as perception and attitude required to get insight in advertising are given. Afterwards, the effect of parasocial interaction with purchase intention in traditional and social media is explained, and how this synthesis takes place in online series platforms is explained. Finally, a survey was conducted with 496 participants using three different scales (Parasocial Interaction Scale & Attitude Towards Product Placement Scale & Purchase Intention Scale). The data obtained as a result of this survey study was passed through SPSS analysis and it was concluded that parasocial interaction had an effect on purchase intention together with product placement.