A comparative investigation of early childhood teachers' portfolio practices: Cases from Turkey and the United States
Okul öncesi öğretmenlerinin portfolyo uygulamalarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi: Türkiye ve ABD'den örnekler
- Tez No: 721479
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN, DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
Karma desenli bu çalışma, portfolyo değerlendirmesini kapsamlı bir şekilde üç ayrı bölümde incelemektedir. İlk olarak öğretmenlerin portfolyo uygulamaları ve görüşleri yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler aracılığı ile nitel araştırma deseninde incelenmiştir. İkinci olarak, doküman incelemesi kapsamında geliştirilen kontrol listesi ve rubrik aracılığı ile portfolyoların içerik analizi yapılmıştır. Türkiye ve ABD'de Reggio Emilia felsefesinden ilham alan bir anaokulundan ve bir üniversite anaokulundan 24 öğretmen görüşmelere katılmıştır ve 19 çocuk portfolyosu incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise öğretmenlerin portfolyo uygulamaları ve yordayıcıları nicel bir araştırma deseninde incelenmiştir. Türkiye'den 605 okul öncesi öğretmeninden veri toplanmış, veri toplamak için ölçekler geliştirilmiş ve veri analizinde betimsel istatistikler, MANOVA ve Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Nitel bölüm sonuçları, portfolyo uygulamalarının aynı okuldan çok aynı ülke içerisinde benzerlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öğretmenler, portfolyonun çocuk, öğretmen ve aileler dâhil olmak üzere her paydaş için birçok faydasından bahsetmişlerdir. Doküman analizi sonuçları, görüşme bulgularını desteklerken, portfolyoların genel olarak değerlendirme amacına hizmet ettiğini göstermektedir. Fakat portfolyoların çocuk yansımaları açısından zenginleştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Son olarak, nicel analizlerde niyet ve özyeterlik inançları portfolyo uygulamalarının önemli yordayıcıları olarak bulunmuş ve öğretmenlerin portfolyo uygulamalarının öğretmenlik tecrübesine göre önemli ölçüde değişmediğine ulaşılmıştır. Ayrıca portfolyo değerlendirmesi uygulayan öğretmenlerin, portfolyo kullanmayan diğer öğretmenlere göre içsel değişkenlerde (örn. tutum, inançlar) daha yüksek puanlara sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study has a multi-method research design and investigated portfolio assessment comprehensively in three parts. First, teachers' portfolio practices and views were investigated by means of semi-structured individual interviews in a qualitative design. Secondly, portfolio contents were examined with a developed content checklist and rubric under the methodology of document analysis. In these parts, 24 teachers participated and 19 child portfolios were examined in a Reggio Emilia-inspired preschool and university preschool in Turkey and the U.S. In the final part, teachers' portfolio assessment practices and related predictors were investigated using a quantitative methodology. Data were collected from 605 early childhood teachers in Turkey, scales were developed for data collection, and descriptive statistics, MANOVA, and Hierarchical Multiple Regression were utilized in data analysis. Qualitative findings revealed that portfolio practices meet on similar points in the same country rather than in the same preschool type. Teachers expressed several benefits of portfolio assessment for each stakeholder including the child, teacher, and parents. Document analysis supported interviews findings, and it was seen that portfolios serve the purpose of assessment when evaluated overall. However, those need to be enriched in terms of child reflection. Finally, through quantitative analysis, it was found that intention and self-efficacy beliefs are the significant predictors of teachers' portfolio practices, and teachers' portfolio practices do not change significantly with respect to teaching experience. Furthermore, teachers practicing portfolio assessment were also found to have higher scores in internal constructs (e.g. attitudes, beliefs) compared to others who are not using portfolios.