İmam Fahreddin Razi'nin Mefatihu-l Gayb eserinde ki İşari tefsiri
Imam Fahreddin Razi's interpretation of work on Mefatihu'l Gayb
  1. Tez No: 721485
  2. Yazar: SAMAR JASIM KHANJAR AL-SHAMMARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SOAAD AHMED ALY SHOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnsanın gerçekleştirebileceği en kıymetli iş Kur'an-ı Kerim'i tefsir ve te'vil etmektir. Çünkü marifetler konuları ve gayelerine göre değer kazanır. Tefsir zanaatinin kıymeti de bilinen bir husustur. Çünkü konusu her hikmetin ve faziletin kaynak ve dayanağı olan Allah kelamıdır. Bu ilim Allah Teala'nın Kur'an'a koyduğu sırları ve gizleri ortaya çıkarma işidir. Gayesi ise asla kopmayacak olan 'sapasağlam ip' niteliğindeki ilahi hitaba sarılmak, hakiki saadete erişmektir. Kur'an-ı Kerim'i tedebbür eden müslümana her seferinde nassın zahiriyle gerek işari gerekse de birebir durumda iltisaklı olan gizli ve harika manalar ayan olacaktır. Bu manalar işari tefsir olarak isimlendirilmektedir. Tezimin konusu da 'İmam Fahreddin Razi'nin Mefatih'ul Ğayb Eserindeki İşari Tefsiri' üzerinedir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm işari tefsir kavramı ve tanımını içermektedir. Üç konudan oluşmaktadır. İlki; terim ve sözlük anlamı itibariyle işari tefsir, ikincisi; işari tefsirin hükmü ve ilim ehlinin bu konudaki görüşleri ve üçüncüsü ise işari tefsir ile batıni tefsir arasındaki farktır. İkinci bölümde ise Razi'nin fikriyatında işari tefsirin konumu ele alınmıştır. İki konu içermektedir. İlki Razi'nin tasavvufa bakış açısı ikincisi de Razi'nin işari ve batıni tefsire bakış açısıdır. Üçüncü bölümde ise Razi'deki işari tefsirler verilmekte ve değerlendirmesi yapılmaktadır. Üç konudan oluşmaktadır. İlki ibadet ayetlerinden çıkarılan işari tefsir mevzileri, ikincisi akideye dair ayetlerden çıkarılan işari tefsir mevzileri ve üçüncüsü de tezkiye ve ahlaka dair ayetlerden çıkarılan işari tefsir mevzileridir. Tezin sonuç kısmı da çıkarsamalar ve tavsiyeler içermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Razi, İşari, Tefsir, Mefatihu-L Gayb Ocak 2022, 155 Sayfa
Özet (Çeviri)
The most honorable industry that man engages in is the interpretation and interpretation of the glorious qur'an, and that is because craftsmanship is honored with the honor of its subjects and purposes, and the interpretation industry has achieved honor because its subject is the word of allah almighty, which is the source of all wisdom and the modifier of every virtue and its image. The most trustworthy that is inseparable and reaching true happiness and the noble qur'an, whenever a muslim contemplates it, appears to him wonderful hidden meanings that are attached to the apparent either by reference or participation. The first chapter includes the indicative interpretation, the term and the concept, and includes three sections, which are the meaning of the indicative interpretation, linguistically and idiomatically, the ruling of the indicative interpretation and the sayings of scholars in it, and the difference between the indicative interpretation and the esoteric interpretation. And the third chapter places the indicative interpretation of al-razi and discusses them in his interpretation, and it includes three sections: the indicative interpretation places deduced from the verses of worship, the indicative interpretation places deduced from the verses of faith, the indicative interpretation places deduced from the verses of acclamation and ethics, and the conclusion of the research and includes the results and recommendations. KEYWORDS: Razi, İshari, Tafsir, Mefatihu-L Gayb February 2022, 155 Page