Doğu batı kültürleri etkileşiminde resim sanatı ve mimarlıkta dekoratif öğeler
The art of painting in the interaction of eastern west cultures anddecorative items in architecture
- Tez No: 721486
- Danışmanlar: PROF. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı Doğu batı kültürleri etkileşiminde resim sanatı ve mimarlıkta dekoratif öğelerin incelenmesidir. Bu amaca ulaşmak için tarihsel süreç içinde dekoratif sanatlar ve sanat kavramları ele alınmıştır. Dekoratif sanatlardan öne çıkan akımlar olarak Arts and Crafts, Art Nouveau, Art Deco, Bauhaus, De Stijl akımları incelenmiştir. Resim sanatında kullanılan dekoratif öğelerin yer aldığı ikinci kısımda ise dekoratif eğilim gösteren yabancı ressamlardan Gauguin, Matisse, Kllimt, Frida Kahlo ve Hundert Wasser incelenmiştir. Yerli ressamlardan ise Ergin İNAN, Adnan ÇOKER, Sabri BERKEL ve Fahrelnisa ZEİD ele alınmıştır. Bu ressamların sanata bakış açıları ve eserleri dekoratif unsurları kullanma yöntemlerine göre ele alınmıştır. Tezde yer alan sanatçılar resim sanatının gelişimine katkıları ile beraber sanat akımlarının öncüsü olan sanatçılardır. Bu kapsamda resim sanatında geçmişten günümüze iz bırakan sanatçıların dekoratif unsurların resimlerde kullanım tarzlarının ve sonraki çalışmalara verimli bir kaynakça oluşturması amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the decorative elements in the art of painting and architecture in the interaction of East-West cultures. In order to achieve this aim, decorative arts and the concepts of art are discussed in the historical process. Arts and Crafts, Art Nouveau, Art Deco, Bauhaus, De Stijl movements were examined as the prominent movements in decorative arts. In the second part, which includes the decorative elements used in the art of painting, Gauguin, Matisse, Kllimt, Frida Kahlo and Hundert Wasser, who are foreign painters with decorative tendencies, were examined. Among the local painters, Ergin İNAN, Adnan Çoker, Sabri BERKEL and Fahrelnisa ZEID were discussed. The perspectives of these painters on art and their works are discussed according to their methods of using decorative elements. The artists in the thesis are the artists who are the pioneers of art movements with their contributions to the development of the art of painting. In this context, it is aimed to create an efficient bibliography for the use of decorative elements in paintings by the artists who have left their mark on the art of painting from the past to the present.