İman ve âhiret ahvâline taalluk eden âyetlerin klasik tefsirlerde mukayesesi -el-Mâtürîdî, ez-Zemahşerî, er-Râzî örneği-
Comparison of verses on faith and the hereafter in classical commentaries -The example of al-Māturīdī- al-Zamakhshari- al-Rāzī-
- Tez No: 965948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN İYİBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tefsir, Yüce Kitabımız Kur'an'ın anlaşılmasını ve yorumlanmasını hedefleyen ilimlerin aslı kabul edilen bir faaliyettir. İlk vahyin gelmesinden günümüze kadar çeşitli metotlarla bu faaliyet sürdürülmüştür. Bu çalışmada İmâm Matûrîdî'nin (ö. 333/944) ders takrirleri esnasında talebelerine istimlâ' ettirdiği Te'vîlâtül Kur'ân isimli tefsiri, Mutezile düşüncesinin önemli temsilcilerinden ez-Zemahşerî'nin (ö. 538/1144) el-Keşşâf isimli tefsiri ve Fahreddin er-Râzî'nin (ö. 606/1210) telif etmiş olduğu Mefâtîhu'l-gayb isimli tefsirinde İman ve Âhiret Ahvâline taalluk eden âyetler mukayeseli olarak ele alınmış ve müfessirlerin kendi ilmî ve fikrî müvâcehelerinden nasıl anlaşıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca müfessirlerin itikadi görüşlerini âyetler üzerinde nasıl yansıttıkları, nasıl izahlar getirdikleri, görüş ve anlayışlarının ne olduğu, hangi konularda ittifak ve ihtilâfın olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tafsir is an activity that is considered to be the head of the sciences aiming to understand and interpret our Holy Book, the Qur'an. From the first revelation to the present day, this activity has continued with various methods. In this study, Imām Matūrīdī's tafsīr titled Tafsīr al-Ta'wīlāt al-Qur'ān, which he had his students read during his lectures, Zamakhsharī's tafsīr titled al-Kashshāf, one of the important representatives of the Mutazilite thought, and Fakhr al-Dīn al-Rāzī's tafsīr titled Mafātīhu al-ghayb, The verses related to faith and the Hereafter were analyzed comparatively and it was tried to determine how the related verses were understood by the commentators from their own scholarly and intellectual discussions. In addition, how the commentators reflected their theological views on the verses, how they brought explanations to the verses, what their views and understandings were, and on which issues there was alliance or disagreement were analyzed.