Avrupa Birliği-Azerbaycan ilişkileri
European Union – Azerbaijan relations
- Tez No: 721484
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana ister siyasal, isterse de ekonomi sektöründe büyük gelişme gösteren Azerbaycan dünya ülkeleriyle ilişkilerini gün geçtikçe artırmaya devam etmektedir. Komşu ülkeleriyle sıkı ticaret ve siyasi ilişkileri olan Azerbaycan 20. Yüzyılın sonlarından itibaren AB ve AB ülkeleriyle de ilişkilerini sıkılaştırmıştır. Bu çalışma Azerbaycanın AB ile yaptığı ortaklıklar,anlaşmalar ve Azerbaycanın da dahil edildiği bazı AB programlarını baz alarak Azerbaycan ve AB ilişkilerinin detaylarını araştırmayı amaçlamaktadır. Azerbaycanın AB enerji sektöründeki yeri ve bu yönde yapılan anlaşmaların detayları incelenerek, küresel anlamda önem taşıyan bu projelerin ülkeler arasındaki ilişkilere nasıl etki ettiği araştırılmıştır. AB`nin ekonomik ve ticaret ilişkilerinden başka, insan hakları ve diğer sosyal konularda da Azerbaycana katkısı araştırılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan, which has made great progress in both the political and economic sectors since its independence in 1991, continues to increase its relations with the countries of the world day by day. Azerbaijan, which has close trade and political relations with its neighboring countries, has also tightened its relations with the EU and EU countries since the end of the 20th century. This study aims to investigate the details of Azerbaijan and EU relations based on the partnerships and agreements made by Azerbaijan with the EU and some EU programs in which Azerbaijan is also included. By examining the place of Azerbaijan in the EU energy sector and the details of the agreements made in this direction, it has been researched how these globally important projects affect the relations between the countries. The contribution of the EU to Azerbaijan in economic and trade relations, as well as in human rights and other social issues has been researched and concluded.