Belâgat ilminde izâfîlik
Relativity in rhetoric
  1. Tez No: 721491
  2. Yazar: ÖMER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EDİP ÇAĞMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada belâgat sanatının izâfilik yönünün neden ve sonuçları incelenmiştir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı ve önemi hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde, belâgat ve izâfilik kavramları incelendi ve belâgat eserlerinde izâfilik anlamında kullanılan nisbet, ihtimâl, i'tibâr, zevk ve 'indiyyet kavramları açıklandı. İkinci bölümde, belâgat ilminin izâfî bir içeriğe sahip olmasının nedenleri olarak belirlediğimiz zaman, mekân, toplum, kültür, millet farklılığı, inanç, eğitim, edebî zevk, ekonomik-psikolojik durum, siyaset, savaş, tasavvuf, cinsiyet, muktezâ-i hâl, ilimler, müellifler ve edebî metinler incelendi. Bu nedenlerin izâfiliğe etkisi örneklerle anlatıldı. Üçüncü bölümde, söz konusu nedenlerin belâgat ilminde meydana getirdiği sonuçlar incelendi. Belâgat ilminin isimlendirilmesi, me'ânî, beyân ve bedî' bölümlerinin alt başlıklara taksimi, belâgat terimleri, tanımlar ve belâgat şâhidleri etrafında meydana gelen ihtilaflar örneklerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the causes and consequences of the relativity aspect of the art of rhetoric were examined. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction part, information about the subject, purpose and importance of the research have been given. In the first chapter, the concepts of rhetoric and relativity are examined and the concepts of relativity, possibility, perspective, pleasure, which are used in the sense of relativity in rhetoric works, are explained. In the second part, the reasons for the relative content of the science of rhetoric are defined as time, place, society, culture, nationality, belief, education, literary taste, economic-psychological situation, politics, war, mysticism, gender, occasional, sciences, authors and literary texts were examined. The effects of these reasons on relativity are explained with examples. In the third chapter, the results of the reasons explained in the previous chapter in the science of rhetoric are examined. The naming of the science of rhetoric, the division of ma'ânî, beyân and bedî' sections into sub-headings, the terms of rhetoric, definitions and the conflicts around rhetoric witnesses were evaluated with examples.