The relationship between the timing of adult role transitions and negative emotional state: The moderating roles of perceived parental acceptance-rejection and gender role identities
Yetişkinlik rollerine geçiş zamanlaması ile negatif duygu durumu arasındaki ilişki: Algılanan ebeveyn kabul-reddi ve cinsiyet rolü kimliklerinin düzenleyici rolleri
  1. Tez No: 721492
  2. Yazar: ÖZGE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, yetişkinlik rollerine geçiş zamanlaması (erken, zamanında, geç) ile negatif duygu durumu (depresyon, kaygı, stres) arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide algılanan ebeveyn kabul-reddi ve cinsiyet rolü kimliklerinin düzenleyici rollerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada yer verilen yetişkinlik rolleri; eğitimi tamamlama, tam zamanlı işe başlama, bir evin sorumluluğunu alma, evlenme ve ebeveyn olma rolleridir. Örneklem 24-41 yaş arası 362 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, İdeal-Gerçek Zaman Formu, Depresyon Kaygı Stres Ölçeği, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği, BEM Cinsiyet Rolü Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Hipotezleri test etmek amacıyla tek ve iki yönlü varyans analizleri yürütülmüştür. Tek yönlü varyans analizleri, eğitimi tamamlama ve tam zamanlı bir işe başlama rolleri için zamanında olmaya kıyasla, erken olmanın daha yüksek düzeyde negatif duygu durumu ile ilişkili olduğunu ortaya koydu. Ek olarak, ebeveyn olma rolü için bu rolü erken edinmenin geç edinmeye kıyasla, daha yüksek düzeyde negatif duygu durumu ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Son olarak, bir evin sorumluluğunu üstlenme ve evlenme rolleri için bu rolleri erken edinmenin, zamanında ve geç edinmeye kıyasla daha yüksek düzeyde negatif duygu durumu ile ilişkili olduğu bulunmuştur. İki yönlü varyans analizleri, ebeveyn olma rolü için bu rolü zamanında edinen grupta baba tarafından algılanan kabul ve reddin düzenleyici rolünü ortaya koymuştur. Ayrıca evlenme rolü için erken ve zamanında gruplarında anne kabul ve reddinin düzenleyici rolü bulunmuştur. Herhangi bir yetişkinlik rolü için cinsiyet rolü kimliklerinin yetişkinlik rollerini edinme zamanlaması ile negatif duygu durumu arasındaki ilişkide düzenleyici rolüne rastlanmamıştır. Son olarak, tüm bulgular güncel literatür dahilinde tartışılmış; çalışmanın sınırlılıkları, klinik çıkarımlar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the relationship between timing of adult role transitions (early, on time, late) and negative emotional state (depression, anxiety, stress) and the moderating roles of perceived parental acceptance-rejection and gender role identities on this relationship. A total of 362 participants between the ages of 24 to 41 completed Demographic Information Form, Ideal-Actual Time Questionnaire, Depression Anxiety Stress Scale, Parental Acceptance-Rejection Questionnaire, BEM Sex Role Inventory. A series of one-way and two-way ANOVAs were performed. One-way ANOVAs revealed that being early is significantly associated with higher levels of negative emotional state compared to being on-time for completing education and getting full-time job. Additionally, being early is found to be significantly associated with higher levels of negative emotional state compared to being late for becoming a parent. Lastly, being early is found to be associated with higher levels of negative emotional state compared to being on-time and late for taking charge of a house and getting married. Two-way ANOVAs revealed the moderating role of perceived paternal acceptance-rejection on the relationship between being on-time and negative emotional state for being a parent. Additionally, the moderating role of maternal acceptance-rejection was found on the relationship between being early and on-time and negative emotional state for getting married. However, the moderating role of gender role identities on the relationship between timing of adult role transitions and negative emotional state were not found. Findings were discussed within the current literature.