Irak türkmenlerinin yemek kültürü
Food culture of iraq Turkmen
- Tez No: 721498
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Gastronomy and Culinary Arts, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Irak Türkmenlerinin yemek kültürünün tespiti amaçlanmıştır. Irak Türkmenleri zengin bir mutfak kültürüne sahiptirler. Çalışmada yemek-kültür ilişkisi üzerinden Irak Türkmenlerinin halk mutfağı ele alınmıştır. Ayrıca bu kültürel zeminin halk edebiyatı ürünlerinde ve ritüellerdeki yansımaları konu edinilmiştir. Bunlara ek olarak yemek yapımında kullanılan araç ve gereçler tanıtılmış ve yemek kültürü ile ilgili inanış ve uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as a Master's Thesis, it was aimed to determine the food culture of Iraqi Turkmen. Iraqi Turkmen have a rich culinary culture. In the study, the folk cuisine of the Iraqi Turkmen was discussed through the relationship between food and culture. In addition, the reflections of this cultural ground in folk literature products and rites are discussed. In addition to these, the tools and equipment used in cooking were introduced and the beliefs and practices related to food culture were included.