Marka kişiliğinin karar verme tarzları üzerine etkisi; Otomotiv sektörü üzerine bir araştırma
The effect of brand personality on decision making styles: A research on automotive sector
  1. Tez No: 721499
  2. Yazar: MERVE AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL BANU DAYANÇ KIYAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tüketicilerin karar verme davranışını etkileyen en önemli faktörlerden biri markadır. Her tüketicinin fikir sahibi olduğu bir ürün, hizmet veya marka vardır. Ayrıca her markanın kendine ait bir kişiliği de vardır. Bu kişilik özelliklerine göre kişiler kendilerine yakın hissettikleri markayı seçerler. Ancak firmalar tüketicinin ilgili markayı seçerken hangi karar verme tarzına göre seçim yaptığını çok iyi bilmesi gerekir. Tüketiciler yaptıkları seçimlerde karar vermelerine etkili olan unsurlar sadece ihtiyaçları doğrultusunda satın alma eğilimleri olan rasyonel davranış tarzı değil aynı zamanda sezgisel, bağımlı, spontane ve kaçınmacı eğilimler de gösterebilirler. Bu bağlamda satın alma noktasında karar vermeye sebep olan etken bu tarzlar sayesinde tüketicilerin satın alma niyetinin ne yönde olacağı belirlenmektedir. Bu çalışmada marka kişiliği kavramının işletmeler için ne kadar önemli olduğu ve tüketicilerin de karar verme anında sergilemiş oldukları tarzlar üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla bu iki değişken arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma rastgele örneklem yöntemiyle seçilen otomobil markaları hakkında bilgi sahibi olan 455 tüketiciye uygulanmış ve anket sonuçlarından elde edilen veriler SPSS 22 programında analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors affecting the decision-making behavior of consumers is the brand. Every consumer has a product, service or brand. In addition, each brand has its own personality. According to these personality traits, people choose the brand they feel close to. However, companies need to know very well what consumers choose when choosing a brand. Consumers are not only influential in terms of rational behavior, but also intuitive, dependent, spontaneous and avoidant tendencies. In this context, it is determined how the consumers' purchasing intention is due to the factors that cause decision making at the point of purchase. In this study, it is emphasized that the concept of brand personality is important for businesses and the styles that consumers exhibit at the time of decision making. Therefore, the relationship between these two variables was examined. The study was applied to 455 consumers who were informed about the automobile brands selected by random sampling method and the data obtained from the survey results were analyzed and interpreted in SPSS 22 program.