Dipsiz ve Çine (Muğla-Aydın) Çayı'nın balık faunasının incelenmesi
  1. Tez No: 114528
  2. Yazar: SEHER DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Dipsiz ve Çine çayının balık faunası ve fiziko-kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, araştırma alanını temsil eden 7 istasyondan balık ve su örnekleri temin edilmiştir. Kasım 1999-Şubat 2001 tarihleri arasında yakalanmış olan 601 balık örneğinin incelenmesi sonucunda, Dipsiz ve Çine çayında 6 familyaya (Anguillidae, Cyprinidae, Cobitidae, Balitoridae, Poecitidae ve Centrarchidae) ait 10 tür ve 4 alttür tespit edilmiştir. Bunlardan Anguilla anguilla, Leuciscus cephalus, Leuciscus smyrnaeus, Alburnoides bipunctatus, Alburnus orontis, Pseudorasbora parva, Cobitis simplicispinna, Nemacheilus angorae, Gambussia affinis, Lepomis gibbosus ve Vimba vimba tenella araştırma alanından ilk defa bildirilmiştir. Bununla birlikte Barbus capito pectoralis, Capoeta capoeta bergamae ve Leuciscus cephalus 'a ait bireylerin yaş gruplarına göre kondisyon faktörleri hesaplanarak, aylara göre değişimi grafik halinde gösterilmiştir. Ayrıca, elde edilen bulgulara göre familya, cins ve tür düzeyinde tayin anahtarı yapılmış, literatürden yararlanılarak bazılarının dünya ve Türkiye üzerindeki coğrafik dağılışları, ilk bulunuş yeri, Türkçe ve yerel isimleri verilmiştir. Elde edilen fiziko-kimyasal veriler değerlendirilerek, Dipsiz ve Çine çayında seçilen istasyonların su kalitesi sınıfları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study which aimed to determine the fish fauna and physico-chemical characteristics of Dipsiz and Çine river, the fish and water samples were taken from 7 station. By the examination of 601 fish samples that were collected between November 1999 and February 2001, 10 species and 4 subspecies that belong to 6 families (Anguillidae, Cyprinidae, Cobitidae, Balitoridae, Poecilidae and Centrarchidae) were identified in Dipsiz and Çine river. Angııilla anguilla, Leuciscus cephalus, Leuciscus smyrnaeus, Alburnoides bipunctatus, Albumus orontis, Pseudorasbora parva, Cobitis simplicispinna, Nemacheilus angorae, Gambussia qffims, Lepomis gibbosus and Vimba vimba tenella of these are new reported from the research area. Nevertheless, the condition factors of Barbus capito pectoratis, Capoeta capoeta bergamae and Leuciscus cephalus were calculated for age groups, monthly variation were given as graphics. Also, the key for family, genus and species were presented by our datas and the geographic distribution in the world and in Turkey, type places and the local names of these taxa were given by using literature. The physico-chemical datas were evaluted and the water quality classes of the chosen station were determined in Dipsiz and Çine river.