Temel ve savaş beden eğitimi dersi alan öğrencilerin spora katılım motivasyonları ile algılanan empatik ve sosyal öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of sports participation motivation and empathic and social self efficacy levels of students who take basic and battle physical education lessons
- Tez No: 721555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, temel ve savaş beden eğitimi dersi alan öğrencilerin spora katılım motivasyonları ile algılanan empatik ve sosyal öz yeterlik değişkenlerinin kendi aralarındaki yordayıcı ilişkinin tespit edilmesi ve bazı demografik değişkenler açıdan incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında askeri eğitim veren bir kamu kurumunda eğitim alan gönüllü olarak katılan toplam 274 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Empatik ve Sosyal Öz Yeterlik Ölçeği ve Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırma, var olan bir durumu açıklamaya çalışmasından dolayı tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi SPSS 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, Pearson Kolerasyon analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, varyans analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis H Testi ve Bağımsız Gruplar T –testi analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason of this research is to, determine the predictive relationship between the motivation to participate in sports and the perceived empathic and social efficacy variables of the students who take basic and battle physical education lessons and to examine them in terms of some demographic variables. The sample of the study consists of a total of 274 students who voluntarily participated in training at a public institution providing military education in the 2020-2021 academic year. In this research, Personal information form, Perceived Empathic and Social Self Efficacy Scale, and Physical Activity Participation Motivation Scale were used to collect data.This is descriptive research with the Scanning-Model because of its explaining an existing situation. The analyze of the data which was collected for this research was done by the program SPSS 25.0. Descriptive Statistics, Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis, Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal-Wallis H test, and Independent Sample T Test analysis were used for this paper.