Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı, özel yetenek sınavı puanları ile bazı uygulamalı derslerine ait başarı durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the success of the Higher Education Institutions Exam, special ability exam and some applied courses of the faculty of sports sciences students
  1. Tez No: 656835
  2. Yazar: NAGİHAN ÇAREDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin, YKS, özel yetenek sınavı başarı puanları ile bazı uygulamalı derslerine ait başarı durumları arasında ilişkiyi ortaya koyarak, mevcut öğrenci seçim yöntemlerinin değerlendirilmesi, öğrenci seçim aşamasında konabilecek olan ölçütlerin belirlenmesi için yeni yaklaşımlar geliştirilebilmesi ve öğrenci seçim kalitesinin arttırılmasına yönelik katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Materyal Yöntem: Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanları, Özel Yetenek Sınavı (ÖYS) başarı puanları ile bazı uygulamalı derslerine ait başarı durumları arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this research is to evaluate the current student selection methods, to develop new approaches in order to determine criteria that can be applied during the student selection phase, and to contribute increasing the quality of student selection via putting forth the relationship between the Faculty of Sport Sciences students' scores of HEIE, Special Ability Exam, and the success of some applied courses. Materials and Methods: Relational screening model has been utilized in this study in order to determine whether there is a relationship between the Faculty of Sport Sciences' students scores of Higher Education Institutions Exam (HEIE), success scores of the Special Ability Exam (SAE), and the success of some applied courses.