Ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin astronomi konuları ile ilgili kavram yanılgılarının belirlenmesi ve bu yanılgılarla fen bilimleri öğretmenlerinin bilgi seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Determination of middle school eighth grade students' misconceptions about astronomy topics and examination of the relationship between these misconceptions and the knowledge levels of science teachers
- Tez No: 952957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kavram yanılgıları, öğrencilerin bilgiye dayalı anlam inşa etme süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Bu hem öğrenme kalitesini düşürmekte hem de eğitimin ilerleyen safhalarında karşılaşacakları daha karmaşık kavramları yanlış temeller üzerine inşa etmelerine neden olmaktadır. Bu çalışma öğrencilerde bulunan kavram yanılgıları ile fen bilimleri öğretmenlerinin bilgi seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışmada daha önceden hazırlanmış 15 sorudan oluşan kavram yanılgı testi ve 21 sorudan oluşan bilgi sorgulama testi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kars İli Merkez İlçesine bağlı olan 26 ortaokul ve bu okullarda öğrenim gören sekizinci sınıf öğrencileri ile yine bu okullarda görev yapmakta olan ve çalışmaya katılan öğrencilere ders veren fen bilimleri öğretmenleri oluşturmaktadır. Tarama yöntemi kullanılarak veriler elde edilmiştir. Bu kapsamda 957 öğrenci ve 35 öğretmenden nicel araştırma yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Öğrencilerde bulunan kavram yanılgılarının üç aşamalı test ile ölçülmesi sonucunda; ilk aşamadaki kavram yanılgısı düzeyleri %33,33 (0-93,33), iki aşama birden kavram yanılgısı düzeyleri %26,67 (0-86,67), üç aşama birden kavram yanılgısı düzeyleri %20 (0-80) olarak bulunmuştur. Çalışmanın bulguları üç aşamalı kavram yanılgısı testlerinin; şansa dayalı işaretleme, dikkatsizlik ya da bilgi eksikliğinden kaynaklanan hatalı yanıtların olasılığını azalttığını ortaya koymaktadır. Öte yandan araştırma kapsamında yer alan fen bilimleri öğretmenlerinin temel astronomi konularındaki bilgi düzeyi 7 ile 17 puanları arasında değişmekte olduğu görülmüştür, ortalamaları ise 12,11±2,71 olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin temel astronomi konuları ile ilgili cinsiyet, mesleki deneyim gibi çeşitli değişkenlerden bağımsız olarak bilgi eksikliklerinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada yapılan analizler sonucunda ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin astronomi konuları ile ilgili kavram yanılgılarının olduğu ve fen bilimleri öğretmenlerinin temel astronomi konularındaki bilgi düzeylerinin düşük olduğu görülmüş ancak bu iki olgu arasındaki ilişki incelendiğinde tüm değişkenler için anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Misconceptions negatively impact students' knowledge-based meaning-building processes. This not only reduces the quality of learning but also leads them to construct more complex concepts they will encounter later in their education on flawed foundations. This study aims to investigate the relationship between students' misconceptions and the knowledge levels of science teachers. In this context, a previously developed fifteen-question misconception test and a twenty-one-question Knowledge Inquiry Test were used in the study. The study sample consisted of 26 middle schools in the central district of Kars Province, eighth-grade students attending these schools, and science teachers who also taught the participating students. Data were obtained using a survey method. In this context, data were collected from 957 students and 35 teachers using quantitative research methods. As a result of measuring students' misconceptions using a three-stage test, the first-stage misconception levels were found to be %33.33 (range, 0-93.33), the second-stage misconception levels were found to be %26.67 (range, 0-86.67), and the third-stage misconception levels were found to be %20 (range, 0-80). The study findings suggest that three-stage misconception tests reduce the likelihood of incorrect responses due to chance marking, inattention, or lack of knowledge. On the other hand, the science teachers' knowledge level on basic astronomy topics was found to range between 7 and 17, with an average of 12.11±2.71. It was determined that teachers had a lack of knowledge on basic astronomy topics, regardless of variables such as gender and professional experience. Analyses conducted in the study revealed that eighth-grade middle school students had misconceptions about astronomy and that science teachers' knowledge levels on basic astronomy topics were low. However, when the relationship between these two factors was examined, no significant relationship was found for all variables.