Ruzname-i Sefer-i Gilan'nın Türkçe tercümesi
Turkish translation of Ruzname-i Sefer-i Gilan
  1. Tez No: 721570
  2. Yazar: BETÜL KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kaçar Devleti 1795 yılında Ağa Muhammed Han tarafından İran'da kurulmuş bir Türk devletidir. Nâsırüddin Şah, Kaçar Devleti'nin dördüncü şahı olarak 1848 yılında tahta geçmişve Kaçar devletini 1896 yılına kadar yönetmiştir. Kaçar Devleti'nin en uzun soluklu idarecisi olan Nâsırüddin Şahtahtta bulunduğu süre zarfında yurt içinde ve yurt dışında pek çok seyahat yapmıştır. Şah bu seyahatler sırasında görme imkânı bulduğu bazı reformları uygulama yoluna gitmiştir.Özellikle Avrupa seyahatleri sırasında görme imkânı bulduğu bazı yenilikleri İran'da hayata geçirmiştir. Şah'ın yapmış olduğu seyahatlerden biriside İran sınırları içerisinde bulunan Gilan seyahatidir. Şah ve şahın yanında bulunan kafile bu seyahatte birçok zorluklarla karşılaşmış hatta seyahatte can ve mal kayıpları yaşanmıştır. Nâsırüddin Şah'ın Gilan Seyahat'inde en büyük destekçisi Muhammed Hasan Han olmuştur. Muhammed Hasan Han yazdığı günlüğünde ülkenin ekonomisi, coğrafyası, tarihi veşahın ailesihakkında bilgilere yer vermiştir. Gilan Seyahati boyunca Nâsırüddin Şah'ın yanında bulun Muhammed Hasan Han, Nâsırüddin Şah'ın eksik yönlerini de eleştirmekten geri durmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Qajar State is a Turkish state founded in Iran by Agha Mohammad Khan in 1795. Nâsırüddin Shah came to the throne in 1848 as the fourth shah of the Qajar State and ruled the Qajar state until 1896. Nâsırüddin Shah, the longest-running ruler of the Qajar State, made many trips in the country and abroad during his time on the throne. The Shah tried to implement some of the reforms that he had the opportunity to see during these travels. He implemented some innovations that he had the opportunity to see during his European travels, especially in Iran. One of the travels of the Shah was the Gilan trip within the borders of Iran. The shah and the caravan who were with him faced many difficulties in this journey, and even there were loss of life and property during the journey. Muhammad Hasan Khan was the biggest supporter of Nasiruddin Shah in his Gilan Travel. Muhammed Hasan Khan gave information about the economy, geography, history of the country and the family of the Shah in his diary. Muhammad Hasan Khan, who was with Nâsırüddin Shah during his Gilan Travel, did not hesitate to criticize the shortcomings of Nasırüddin Shah.