Erişkin hastalarda fonksiyonel triküspit yetmezliğinde sütür annüloplasti ile rijit ring annüloplastinin erken ve orta dönem sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 721577
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ERKANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Triküspit kapak, sağ atriyum ile sağ ventrikül arasındaki kan akışını düzenler. Septal leaflet, anterior leaflet ve posterior leaflet olmak üzere üç yaprakçıktan oluşur. Bu yaprakçıklara tutunan korda tendineaların kaynaklandığı papiller kaslar, sağ ventrikül duvarı, annülüs fibrozus ile sağ atriyum duvarı triküspit kapağın bir bütün olarak çalışmasını sağlayan kompleks bir yapının elemanlarıdır. Triküspit kapaktaki patolojiler, kapağın yapısal bozulmalarına bağlı olarak oluştuysa organik ya da fizyolojik hemodinamik parametrelerin bozulmasına bağlı olarak oluştuysa fonksiyonel olarak değerlendirilir. Fonksiyonel triküspit kapak yetmezliğinde yapılan cerrahi müdahalelerde sütür ya da ring annüloplasti en sık kullanılan yöntemlerdir (1, 2). Bu çalışmanın amacı fonksiyonel triküspit kapak yetmezliğinde sütür annuloplasti ile ring annüloplastinin etkinliklerini karşılaştırarak avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koymaktır. Bu çalışmaya kliniğimizde 01.01.2018 – 01.07.2020 tarihleri arasında fonksiyonel triküspit yetmezliği olan ve sütür annüloplasti yapılan 50 hasta ile rijit ring annüloplasti yapılan 50 hasta dâhil edildi ve iki guruba ayrıldı. Hastaların erken ve orta dönemdeki verileri toplandı ve istatistiksel analizleri yapıldı. Bu çalışmaya dâhil edilen hastaların sosyodemografik ve preoperatif özelliklerinde iki gurup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.Her iki gurupta hastaların postoperatif sağ atriyum çapında ve triküspit yetmezlik derecesinde progresif azalma dikkat çekmekteydi. Rijit ring anüloplasti yapılan gurupta sağ atriyum çaplarındaki azalma sütür anüloplasti yapılan guruba göre istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
The tricuspid valve regulates the blood flow between the right atriyum and the right ventricule. The tricuspid valve is a complex structure, formed by the anterior leaflet, posterior leaflet and septal leaflet which are attached to chordae tendineae that originate from the papillary muscles and the right ventricular wall, right atrial wall and annulus fibrosis. Tricuspid valve pathologies are evaluated as organic if it occurs due to the structural deterioration of the valve, or as functional if it occurs due to the physiological hemodynamic parameters. Suture or ring annuloplasty is the most commonly used method in surgical interventions for functional tricuspid valve regurgitation (1, 2). The aim of this study is to compare the efficiency of suture annuloplasty and ring annuloplasty in functional tricuspid valve regurgitation and to reveal its advantages and disadvantages. 50 patients who underwent suture annuloplasty and 50 patients who underwent rigid ring annuloplasty with functional tricuspid insufficiency in our clinic between 01.01.2018 and 01.07.2020 were included in this study and divided into two groups. Early and mid-term data of the patients were collected and statistical analysis was made. No statistically significant difference was found betwen the two groups in the sociodemographic and preoperative characteristics of the patients included in this study. There was a progressive decrease in the right atrium diameter and tricuspid insufficiency of the patients. In the group in which rigid ring annuloplasty was performed, the decrease in the diameter of the right atrium was found statistically significant compared to the group in which the suture annuloplasty was performed. Considering the mean pulmonary artery pressure of the patients, the decrease compared to the early preoperative period was statistically significant in both groups.