Veriye dayalı karar verme temelli öğretmen eğitiminin risk grubu öğrencilerin gönderme sürecine etkisinin incelenmesi
Examining of the effect of data-based decision-making-based teacher training on the referral process of risk group students
- Tez No: 721581
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, öğrencilerini risk grubu olarak belirleyen öğretmenler için gönderme sürecinde veriye dayalı karar verme öğretmen eğitiminin gönderme öncesi sürece etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sınıflarında risk grubunda öğrenci bulunan katılımcı öğretmenler için veriye dayalı karar verme öğretmen eğitimi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanı yöntemi tek grup öntest sontest olarak belirlenmiştir. Veriye dayalı karar verme öğretmen eğitim programının uygulanmasının öncesi ve sonrasında öğretmenler ile bire bir görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelere ek olarak sınıf gözlemleri yapılmış ve öğretmenlerden eğitsel değerlendirme istek formu doldurmaları istenmiştir. Araştırmanın verileri nitel yöntemlerden içerik analizi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler buna bağlı olarak sunulmuştur. Elde edilen bulgulara dayalı olarak, öğretmenlerin veriye dayalı karar verme, bilgiyi uygulamaya geçirme konusunda alan bilgilerinin geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed that the effect of data based decision making teacher training in the referral process on the pre-referral process for the teachers who identified the students as in risk group. For the participant teachers having students in a risk group in their classrooms, data based decision making teacher training was carried out. Research method was determined as single group pre test post test. Before and after data based decision making teacher training program was applied, one by one interviews were held. In addition to the interviews classroom observations were fulfilled and teachers were asked to fill up educational evaluation request form. Data was analysed by content analysis which is one of the qualitative methods. The data obtained was discussed correspondingly. Based on the findings, it was determined that teachers content knowledge in regard to data driven decision making, application of the knowledge into practice were improved.