Toplam kalite yönetimi ve çalışma verimliliği ilişkisinin algılanmasına yönelik betimsel bir araştırma: Samarraa Üniversitesi örneği
A descriptive research on the relationship of total quality management and business efficiency: The case of Samarraa University
- Tez No: 721594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada amaç Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamalarının verimlilik ve çalışma verimliliğine etkilerini, verimliliği arttırma yönünde toplam kalite yönetimi uygulamalarının önemini ele almaktır. Öncelikle TKY ve uygulamaları konusunda detaylı bilgiler verilmiş olup daha sonrasında kurumsal bazda bir üniversite örneği incelenmiştir. Irak'ta 2012 yılından bu zamana kadar faaliyetlerine devam Samarra Üniversitesi'nin çalışanlarına ve yöneticilerine 321 kişi üzerinden anket uygulaması yapılarak elde edilen sonuçlar analiz edilip yorumlanmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve analiz edilmesinde sosyal bilimlerde istatistiksel analiz için kullanılan SPSS 23 programı kullanılmıştır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklemlerde t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Katılımcıların tanıtıcı özelliklerine göre ikili gruplar için Bağımsız Örneklemde t Testi, üç ve üstü gruplar için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi ve Ki-kare Fisher exact testi uygulanmıştır. Toplam kalite yönetimi uygulamalarının kurum verimliliğine nasıl etki ettiği bir üniversite örneğinde ortaya konulmuştur. TKY uygulamalarının verimlilik ve çalışma verimliliğini değiştirip değiştirmediği, değişen piyasa koşullarının yönetimleri değişikliğe mecbur etmesi sonrası toplam kalite uygulamalarına geçişte çalışma koşulları ve buna bağlı olarak verimliliğin nasıl etkileneceği soruları halen açık uçlu sorular olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmada öncelikle TKY ve uygulamaları konusunda detaylı bilgiler verilmiş olup daha sonrasında kurumsal bazda bir üniversite örneği incelenmiştir. Irak'ta 2012 yılından bu zamana kadar faaliyetlerine devam Samarra Üniversitesi'nin çalışanlarına ve yöneticilerine anket uygulaması yapılarak elde edilen sonuçlar analiz edilip yorumlanmıştır. Sonuç olarak, katılımcılar TKY uygulamalarının çalışma verimliliğini olumlu etkilediğini, çalıştıkları kurumun TKY ve verimlilik anlamında farkındalığının olduğunu, Ülkelerinde bu yönde çalışmaların olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca katılımcılar TKY ilkelerinden, verimlilik üzerine etkinin öncelikle stratejik planlama olduğunu ve daha sonra eğitimin olduğunu bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the effects of total quality management (TQM) practices on productivity and working efficiency, and the importance of total quality management practices in increasing productivity. First of all, detailed information about TQM and its applications was given, and then an example of a university was examined on an institutional basis. The results obtained by applying a questionnaire to the employees and managers of Samarra University, which has been operating in Iraq since 2012, were analyzed and interpreted. SPSS 23 program, which is used for statistical analysis in social sciences, was used in the evaluation and analysis of the data obtained from the questionnaires. Descriptive statistics, Independent Samples t-Test, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used in data analysis. According to the descriptive characteristics of the participants, Independent Sample t-Test for paired groups, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test and Chi-square Fisher exact test were applied for groups of three or more. How the total quality management practices affect the efficiency of the institution is demonstrated in a university example. Whether TQM practices change productivity and working efficiency, and after the changing market conditions force the managements to change, the working conditions in the transition to total quality practices and how productivity will be affected accordingly are still being researched as open-ended questions. In this study, first of all, detailed information about TQM and its applications were given, and then a university example was examined on an institutional basis. The results obtained by applying a questionnaire to the employees and managers of Samarra University, which has been operating in Iraq since 2012, were analyzed and interpreted. As a result, the participants stated that TQM practices have a positive effect on working efficiency, that the institution they work for has awareness in terms of TQM and Efficiency, and that they are working in this direction in their country. In addition, the participants stated that one of the principles of TQM, the effect on productivity is primarily strategic planning and then education