İcra ve iflas hukukunda ihtiyati haciz
Foreclosure in execution and bankruptcy law
  1. Tez No: 721595
  2. Yazar: ALİ KAYHAN ÜRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Herhangi bir borç ilişkisinde, tarafların borçlarını gerektiği şekilde ve zamanında yerine getirmeleri beklenmekle birlikte, alacaklının; borcunu tam ve zamanında yerine getirmeyen borçluya karşı, dava yoluna başvurmak ya da icra takibi başlatmak şeklinde iki seçeneği bulunmaktadır. Alacaklının alacağına kavuşması, borçlunun borcunu rızasıyla yerine getirmesi hali hariç olmak üzere, belirli bir süreci kapsayacaktır. Bu süreç içerisinde borçlunun borcunu yerine getirmemek ve alacaklının alacağına kavuşmasını engellemek maksadıyla, kendi mal varlığı üzerinde bir takım tasarruflarda bulunması olasıdır. 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun 257-268 maddeleri arasında düzenlenen geçici hukuki koruma tedbiri niteliğindeki ihtiyati haciz yoluyla, mahkeme kararıyla borçlunun mallarına el konularak, borçlunun, alacaklıyı zarara uğratmasının engellenmesi, mevcut veya müstakbel dava ya da icra takibinin sonucunun teminat altına alınması mümkündür. Geçici hukuki koruma, hak sahibinin kesin hukuki korumaya kavuşana kadar geçen süreçte hali hazırdaki durumunun korunmasını amaçlayan bir müessesedir. İhtiyati haciz para alacakları için öngörülen geçici hukuki koruma tedbiridir. İhtiyati haciz kararı verilebilmesi kanunun aradığı şartların gerçekleşmesine bağlıdır. Alacaklı; şartların varlığı halinde, mahkemeden ihtiyati haciz kararı alarak, borçlunun taşınır, taşınmaz, üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklarının ihtiyaten haczedilmesini sağlayabilir. İhtiyati haciz talebini inceleyen mahkemenin; ihtiyati haciz kararı verebilmesi için alacağın ve ihtiyati haciz sebeplerinin varlığı hakkında bir kanaate ulaşması zorunludur. Alacaklının, ihtiyati haciz kararı uygulandıktan sonra, belirli süre içinde ihtiyati haczi tamamlayan merasimi izleyerek ihtiyati haczi kesin hacze dönüştürmesi gerekmektedir. Aksi halde ihtiyati haciz hükümsüz hale gelecektir. Borçlu veya menfaati ihlâl edilen üçüncü kişiler, ihtiyati haciz kararına itiraz edebilir. İtiraz üzerine ve karşı yanın yüzüne karşı verilen kararlar ile taleplerin reddine dair kararlar hakkında, istinaf kanun yoluna başvurulabilir. Haksız ihtiyati haciz sebebiyle zarar gören borçlu ya da üçüncü kişiler, alacaklıya karşı tazminat davası açabilirler.
Özet (Çeviri)
In any debt relationship, although the parties are expected to fulfill their debts as required and on time, the creditor; Against the debtor who does not fulfill his debt fully and on time, he has two options: to file a lawsuit or to initiate enforcement proceedings. Recovery of the creditor's receivable will cover a certain process, except when the debtor fulfills his debt with his consent. In this process, it is possible for the debtor to make some dispositions on his own assets in order not to fulfill his debt and to prevent the creditor from obtaining his receivables. It is possible to prevent the debtor from harming the creditor by confiscating the debtor's properties with a court decision, through the provisional attachment, which is a temporary legal protection measure regulated between Articles 257-268 of the Execution and Bankruptcy Law No. 2004, and to secure the outcome of the current or future lawsuit or enforcement proceeding. Temporary legal protection aims to protect the current situation of the right holder. Precautionary attachment is a temporary legal protection measure regulated for money receivables. Rendering a provisional attachment decision depends on the fulfillment of the conditions required by the law. Creditor; In case of the existence of the conditions, can ensure the precautionary attachment of the debtor's movable, immovable and third parties' rights and receivables by obtaining a provisional attachment decision from the court. In order to be able to make a provisional attachment decision, it is obligatory to reach an opinion about the existence of the receivables and the reasons for the provisional attachment. After the execution of order relating to provisional attachment, the creditor is required to convert the this order into a final order by following the procedure that completes provisional one within a certain period of time. Otherwise, provisional attachment order will become null and void. The debtor or third parties whose interests have been violated may object to the provisional attachment decision. Appeals can be made about the decisions rendered on the objection and against the existence of the opposing party, as well as the decisions regarding the rejection of the demands. The debtor or third parties damaged due to unfair precautionary order may file a claim for compensation against the creditor.