1923-1954 yılları arasında Türkiye'de eğitim ve köy enstitüleri
Education and village institutes in Turkey between 1923-1954
- Tez No: 721596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DOĞAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilan edilmesi sonrasında Mustafa Kemal Atatürk dönemi ile başlayan eğitim politikalarının incelenmesiyle başlamaktadır. Çalışma Mustafa Kemal Atatürk sonrası dönemde Atatürk dönemi eğitim politikalarının ne ölçüde devam ettirilip, hangi etmenler dolayısıyla değişime uğradığını araştırmaktadır. İktidarda bulunan siyasi partilerin eyleme geçirilen eğitim politikalarının eğitim hayatını ne denli etkilediğini inceleyen bu çalışmada eğitim, devletin ideolojik aygıtı görülerek ele alınmıştır. Tarihsel düzlemde ideolojik kurumlar olarak bilinmelerinden dolayı dahil edilenKöy Enstitüleri'nin kuruluş ve işleyişinin incelenmesi ile devam eden çalışma bu kurumların kapatılması süreci araştırılarak devam etmektedir. Resmen kapatıldığı Demokrat Parti döneminde hangi etmenlerin öne sürüldüğünü ve buna bağlı olarak Demokrat Parti iktidarının ilk yarı döneminin eğitim politikaları özetlenerek bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the examination of the education policies of the Turkish Republic starting with the period of Mustafa Kemal Ataturk right after the foundation of the Republic . Furthermore, it examines the extent to which education policies were continued to be adopted or changed due to which factors in the post- Mustafa Kemal Ataturk period. In this study, which examines how the educational policies were put into action by the political parties in power affect the educational life, education system is analyzed as the ideological apparatus of the state. The research which continues with the examination of the establishment and operation of the Village Institutes that were included due to their recognition as ideological institutions in the historical context, continues by investigating the process of their closure. It has been finalized by summarizing the factors which were put forward during the Democratic Party period when the institutes were officially closed and accordingly the education policies of the first half of the Democratic Party government.