Artırılmış gerçeklı̇k ı̇le eğı̇tsel kılavuz
Educational guide with augmented reality
- Tez No: 721627
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN, DR. MURAT GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde, teknoloji alanındaki gelişmeler hızla devam ederken, ihtiyaçlara daha hızlı cevap veren ürünler ve projeler hayata geçmektedir. Üretim, sağlık, bilişim gibi alanları kapsayan sektörlerde işlevsel mekanizmanın ve sürdürülebilirliğin dinamiklerini oluşturan veya gündelik yaşantımızda hayatımızın bir parçası haline gelen bu ürünler, içerdikleri teknoloji ve çözüm sundukları ihtiyaçlar doğrultusunda çoklu fonksiyonel yapılara sahip olabilmektedirler. Dolayısıyla ürünlerin sağladıkları işlevlerin yanı sıra kullanıcı dostu geliştirilmeleri veya tasarlanmaları öncelikli olarak rol oynamaktadır. Tüm aşamalarında standartların uygulanmasına rağmen ürünlerin ve projelerin kompleks yapıları, son kullanıcının öğrenme sürecini uzatabilmekte ve deneyim gerektiren özelliklerinin kullanımı zaman zaman rehber gözetimi altında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ise öğrenme hızı ve kavrama becerisini artırmak, dış kaynak rehber ihtiyacını azaltmak üzerine odaklanmıştır. Bahsedilen sorunların çözümü için ağırlıklı olarak artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılıp, kullanıcı dostu mobil uygulamalar ve web yönetim paneli geliştirilmiştir. Eğitsel kılavuz halinde kullanılacak projeler ve ürünler mobil uygulamalar içine tanımlanmıştır. Yönetim panelinden içerikleri fonksiyonları ve aşamaları ilgili kılavuz üzerine kaydedilmiştir. Kullanıcılar uygulamayı çalıştırdıktan sonra artırılmış gerçeklik teknolojisi yardımıyla tanımlanan ürünleri gerçek zamanlı olarak tarayıp eğitsel kılavuzlarını oluşturulan yapay üç boyutlu ortam üzerinde deneyimleyebileceklerdir. Tanımlanan noktacıklar kümesi yazılım tarafından eşleştirildikçe uygulama kullanıcı ile etkileşime geçecek ve ilgili fonksiyon için kullanıcıyı yönlendirecektir. Web yönetim panelinden aşamalar düzenlenebilecek ve mobil uygulamalardaki listeleme özelliği sayesinde birden fazla ürün için eğitsel kılavuz oluşturma imkânı olacaktır. Bu sayede belirli bir ürün grubu veya proje için değil hemen hemen tüm ürünler ve projeler ile entegre edilebilir kılavuzlar halinde olacaktır. Sonuç olarak, geliştirilen mobil uygulamalar ve web yönetim panelinden oluşan bu platform ile hedeflenen, zaman ve dış kaynak kullanımından tasarruf etmek, kavrama ve öğrenme becerisini yükseltmek, işlevsel sürdürülebilirliğe eğitsel kazanım sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays technological innovation developments occur rapidly, fast-paced products and projects which fully meet the requirements of users are being implemented and applied. These products shaping the dynamics of the functional mechanism and sustainability in such sectors as production, health and informatics or becoming a part of our daily needs, have multiple functional structures in accordance with a stack of technologies and the further solving issues. Therefore, the main role of designed products is to have a user-friendly interface. Despite the standards implementation at all stages, the complex structures of products and projects can increase the learning process of the end user and the features applying which are required experience should be carried out under the supervision of a consultant from time to time. This study, on the other hand, focused on increasing the learning speed and comprehension skills and reducing the need for external guides. To solve the mentioned issues were basically used augmented reality technology, user-friendly mobile applications along with developed web management panel. Projects and products to be used as educational guides are defined in mobile applications. Contents, functions and stages are recorded on the relevant guide from the administration panel. After running the application, users will be able to scan the defined products in real time with the help of augmented reality technology and experience their educational guides on the created artificial three-dimensional environment. As the defined set of dots is matched by the software, the application will interact with the user and guide the user for the relevant function. Stages can be edited at the web management panel and it will be possible to create educational guides for more than one product through the listing feature in mobile applications. In this way, it will be in the form of guides that can be integrated with almost all products and projects not for a specific product group or project. As a result, the goal of this platform, which consists of developed mobile applications and web management panel is to save time and outsourcing to increase comprehension and learning skills and provide educational gains for functional sustainability.