6. sınıfta artırılmış gerçeklik ile desteklenmiş matematik öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına, motivasyonuna etkisinin ve görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the effect of mathematics teaching supported with augmented reality in 6th grade on students' academic achievement, motivation and opinions
- Tez No: 896972
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NEDRET ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. Sınıfta Artırılmış Gerçeklik ile desteklenen Matematik öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına, motivasyonuna etkisini ve öğrencilerin AG uygulamaları hakkındaki görüşlerini incelemektir. Bu amaçla 6.sınıf Matematik dersinin konularına yönelik materyaller Artırılmış gerçeklik programı aracılığıyla araştırmacı tarafından tasarlanarak oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Araştırma 2022- 2023 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Mersin ili Toroslar ilçesinde bulunan, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda öğrenim gören iki 6.sınıf şubesi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma toplam dört hafta sürmüştür. Araştırmada yöntem olarak yarı deneysel bir desen olan karşılaştırmalı eşitlenmemiş gruplar son test modeli kullanılmıştır. Bu çalışma, nitel ile nicel yöntemlerin beraber kullanıldığı karma yöntem araştırmasıdır. Deney grubu öğrencilerine Artırılmış gerçeklik programı aracılığıyla hazırlanan etkinliklerle desteklenen matematik öğretimi gerçekleştirilirken, kontrol grubu öğrencilerine ise yapılandırılmış sınıf ortamında müfredat içeriğindeki ders kitabına bağlı kalınarak öğretmen merkezli mevcut öğretim yöntemi kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Matematik Motivasyon Ölçeği (MMÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testleri kullanılmıştır. Sınıf içi uygulamalardan sonra gruplara hazırlanan başarı testleri ve MMÖ son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında yapılan uygulamalar sonucunda elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek çözümlenmiştir. Verilerin analizinde t testi kullanılmıştır. Sonuçlar deney grubunun kontrol grubuna göre matematik başarısı açısından anlamlı derecede daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir. Ayrıca deney grubunun matematik derslerine karşı motivasyon düzeylerinin daha yüksek olduğu ve daha olumlu bir tutum sergiledikleri görülmüştür. Nitel veri toplama aracı olarak ise AG uygulama değerlendirme yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nitel verilerin analizi için betimsel içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmındaki görüşmelerin sonunda ise öğrencilerin, AG uygulamalarıyla tasarlanan etkinliklerin tüm derslere uyarlanabilmesini istediği, 3B öğrenmeden keyif aldığı ile AG teknolojisinin ders kitaplarında da bulundurulmasını istedikleri sonuçlarına varılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında, eğitim öğretim faaliyetlerinin gözden geçirilmesi, öğrencilerin başarısına ve matematik öğrenimine yönelik motivasyonlarına olumlu yönde etki edecek teknoloji ve eğitsel tasarımların derslerde uygulanmasına ağırlık verilmesi ve AG etkinliklerinin ders içi etkinliklerde, ders kitaplarında kısacası eğitim-öğretim içerisine daha fazla entegre edilmesi gerektiği önerilmiştir. Bu çalışma, AG' in eğitimde değerli bir araç olarak potansiyelini vurgulamakta ve öğrencilerin matematik ve diğer konu alanlarındaki öğrenme çıktılarını geliştirmek için teknoloji destekli öğretim yaklaşımlarının daha fazla araştırılması ve uygulanması ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu önerileri uygulayarak, eğitim paydaşları AG teknolojisinin potansiyelinden yararlanarak 6. sınıf ve tüm düzeylerde Matematik dersinde öğrencilerin öğrenme çıktılarını, akademik başarısını ve motivasyonunu artırabilirler. AG' in sürekli araştırılması ve entegrasyonu, matematik eğitiminde heyecan verici gelişmelerin önünü açacaktır. Eğitimciler ve politika yapıcılar müfredatı tasarlarken ve öğrencilerin matematiğe olan ilgisini ve başarısını desteklemek için yenilikçi yaklaşımları uygularken bu bulguları dikkate almalıdır. Teknolojiye dayalı eğitim stratejilerini benimseyerek öğrenciler için daha ilgi çekici ve etkili bir öğrenme ortamı yaratabiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of Mathematics teaching supported by Augmented Reality in the 6th grade of secondary school on students'academic success and motivation, and their opinions about AR applications. For this purpose, materials for the subjects of the 6th grade Mathematics course were designed, created and used by the researcher through the Augmented Reality program. The research was conducted in the spring semester of the 2022-2023 academic year with two 6th grade classes studying at a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in the Toroslar district of Mersin province. The research lasted a total of four weeks. The comparative unequal groups posttest model, which is a quasi-experimental design, was used as the method in the research. This study is a mixed methods research in which qualitative and quantitative methods are used together. While the students in the experimental group were taught mathematics supported by activities prepared through the Augmented reality program, the current teacher-centered teaching method was used for the students in the control group, adhering to the textbook in the curriculum in a structured classroom environment. Mathematics Motivation Scale (MMS) and achievement tests developed by the researcher were used as quantitative data collection tools. After the in-class applications, achievement tests prepared for the groups and MMÖ were applied as posttests. The data obtained as a result of the applications carried out in the quantitative part of the research were analyzed and analyzed in the SPSS program. T test was used to analyze the data. The results showed that the experimental group performed significantly better than the control group in terms of mathematics achievement. In addition, it was observed that the experimental group had higher motivation levels and a more positive attitude towards mathematics lessons. As a qualitative data collection tool, AR application evaluation semi-structured interview form was used. Descriptive content analysis was used to analyze qualitative data. The results showed that the experimental group performed significantly better than the control group in terms of mathematics achievement. In addition, it was observed that the experimental group had higher motivation levels and a more positive attitude towards mathematics lessons. As a qualitative data collection tool, AR application evaluation semi-structured interview form was used. Descriptive content analysis was used to analyze qualitative data. At the end of the interviews in the qualitative part of the research, it was concluded that the students wanted the activities designed with AR applications to be adapted to all courses, that they enjoyed 3D learning, and that they wanted AR technology to be included in the textbooks. In the light of the information obtained, reviewing the educational activities and their impact on the success of the students and their motivation for learning mathematics. It has been suggested that emphasis should be placed on the application of technology and educational designs that will have a positive impact in lessons, and AR activities should be integrated more into in-class activities, textbooks, in short, into education. This study emphasizes the potential of AR as a valuable tool in education and aims to improve students' mathematics and mathematics skills. Highlights the need for further research and application of technology-supported teaching approaches to improve learning outcomes in other subject areas. By implementing these recommendations, education stakeholders can leverage the potential of AR technology to increase students' learning outcomes, academic achievement and motivation in Mathematics in grades 6 and all levels. Continued research and integration of AR will pave the way for exciting developments in mathematics education. Educators and policymakers should consider these findings when designing curricula and implementing innovative approaches to support students' interest and success in mathematics. By adopting technology-based educational strategies, we can create a more engaging and effective learning environment for students.