Eğitsel film destekli artırılmış gerçeklik uygulamalarının güneş sistemi ve tutulmalar ünitesinde akademik başarı ve fen öğrenmeye yönelik motivasyona etkisi
The effect of educational film supported augmented reality applications on academic achievements and motivation for science learning in the solar system and the eclipses unit
- Tez No: 723207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ GÜVEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 6. sınıf Fen Bilimleri dersi Güneş Sistemi ve Tutulmalar Ünitesi'nin öğretiminde eğitsel film destekli artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeylerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Kahramanmaraş ili, Afşin İlçesi'nde, bulunan bir ortaokulun 6. sınıfında öğrenim gören, toplam 42 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırmada araştırmanın amacına yönelik verileri elde etmek için nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desenden yararlanılmıştır. Verilerin toplandığı katılımcılar uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada yansız atama yöntemi ile (kura ile) deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Çalışmada, veri toplama aracı olarak Yeşiltepe (2019) tarafından geliştirilen“Güneş Sistemi ve Tutulmalar Ünitesine Yönelik Akademik Başarı Testi”ile Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilen“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama sürecine geçilmeden önce veri toplama aracı olarak belirlenen test ve ölçek her iki gruba da ön test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın deney grubunu (N=22) eğitsel film destekli artırılmış gerçeklik uygulamaları ile öğretim yapılan grup, kontrol grubunu (N=20) ise öğretim programında belirtilen öğrenme yöntemi ile öğretim yapılan grup oluşturmuştur. Bu araştırmanın uygulama süreci Güneş Sistemi ve Tutulmalar Ünitesi'nin işlendiği haftalar süresince devam ettirilmiştir. Daha sonra başarı testi ve motivasyon ölçeği her iki gruba da son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 istatistik analiz programı kullanılmıştır. Öğrencilerin çalışmada kullanılan testlere ve ölçeğe verdikleri yanıtların genel dağılımlarının belirlenmesinde betimsel istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Test puanlarına ait merkezi eğilim (mod, medyan ve ortalama) ve merkezi dağılım (standart sapma, çarpıklık ve basıklık, varyans) değerleri rapor edilmiştir. Farklı gruplarda yer alan öğrencilerin ön ve son test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark olup olmadığını tespit etmek için bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Araştırmada yapılan tüm analizlerde anlamlılık düzeyi .05 kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda grupların hem başarı testi ön test puan ortalamaları arasında hem de motivasyon ölçeği ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir fark olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte deney ve kontrol grubunda bulunan öğrencilerin çalışma sonrasında Güneş Sistemi ve Tutulmalar Ünitesi Başarı Testi son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık olduğu bulunmuştur. Son olarak, uygulama sonrası yapılan ölçümlerde grupların Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of educational film-supported augmented reality applications in the teaching of the Solar System and Eclipses Unit of the 6th grade Science course on the academic success of the students and their motivation levels for learning science. The study group of the research consisted of 42 students, studying in the 6th grade of a secondary school in Afşin District of Kahramanmaraş province in the fall semester of the 2021-2022 academic year. In this research, quasi-experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used to obtain the data for the purpose of the research. The participants from whom the data were collected were determined by convenient sampling method. In the research, experimental and control groups were determined by the method of unbiased assignment (by drawing lots). In the study, the“Academic Achievement Test for the Solar System and Eclipses Unit”developed by Yeşiltepe (2019) and the“Motivation Scale for Learning Science”developed by Dede and Yaman (2008) were used as data collection tools. Before the implementation process, the test and scale determined as a data collection tool were applied to both groups as a pre-test. The experimental group (N=22) of the research consisted of the group that was taught with educational film supported augmented reality applications, and the control group (N=20) was the group that was taught with the learning method specified in the curriculum. The application process of this research was continued during the weeks which the Solar System and Eclipses Unit was processed. Then, achievement test and motivation scale was applied to both groups as a post-test. The SPSS 25 statistical analysis software was used to analyze the data obtained in the study. Descriptive statistics (mode, median, mean, standard deviation) were utilized to determine the general distribution of the responses of the students to the test and the scale. The central tendency (mode, median, and mean) and central distribution (standard deviation, skewness and kurtosis, variance) values for the test and the scale were reported. Independent-samples t-test was used to determine whether or not there was a statistically significant difference between the mean pre-test and post-test scores of the students in the two groups. All analyses in the study accepted the level of significance as .05. As a result of the research, it was seen that there was no statistically significant difference between the achievement test pre-test mean scores of the groups and the motivation scale test pre-test mean scores. However, after the study, it was found that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group between the post-test mean scores of the Solar System and Eclipses Unit Achievement Test of the students in the experimental and control groups. Finally, in the measurements made after the application, it was observed that there was a statistically significant difference between the groups' mean scores on the Motivation Scale for Learning Science post-test in favor of the experimental group.