Küreselleşme sürecinde değişen turizm ve kentler
Changing tourism and cities in the globalization process
- Tez No: 721670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz küreselleşme sürecinde, turizm ve kentlerin gelişimi arasında önemli bir bağlantı bulunmaktadır. Sanayinin eski önemini kaybetmesi ile bugün hizmet sektörünün her geçen gün büyüdüğü görülmektedir. Hizmet sektörü içinde de özellikle turizmin rolünün önemli ölçüde arttığı gözlemlenmektedir. Buna paralel olarak“ticaret ve turizm odaklı”yeni bir kent yapılanmasının ortaya çıktığı dikkat çekmektedir.“Küresel kentler”olarak adlandırılan bu yapılanmalar hem günümüz üretim ilişkileri ve sermaye birikimi için önemli bir üretim aracı konumunda bulunmakta hem de turizmin içinde gerçekleştiği yer ve aynı zamanda turistlere pazarlanan fiziki çevre olarak ekonominin temel dinamiklerinden birini oluşturmaktadır. İnsan hareketliliği arttıkça, turistlerin ziyaret ettiği coğrafyalar, bölgeler, kentler, dolaysıyla turistik alanlar genişledikçe, turizm sektörününün nüfuz alanı genişlemekte, toplumlar arası kültürel etkileşim ve ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı gözlenmlenmektedir. Küreselleşme süreci hem turizmin hem de kentlerin işlevini önemli ölçüde değiştirmiş, her iki alanda da büyük yapısal değişimlere yol açmıştır. Bu tezin amacı, giriş bölümünde de vurgulandığı üzere, küreselleşmenin temel faktörleri göz önünde bulundurularak küreselleşme sürecinde turizm ve kentlerin değişen işlevini irdelemek ve bunun dünya ekonomisi üzerindeki önemli yansımaslarını değerlendirmektir. Çalışmanın birinci bölümünde kavramsal açılımlar yapılmakta, küreselleşme, kapitalizm ilişkisi kurulmakta, bu bağlamda da turizm ve kent olgularının süreç içindeki gelişimini incelemek üzere bir zemin oluşturulmaktadır. İkinci bölümde, küreselleşmenin kentler üzerindeki etkisi, kentlerin yapısal dönüşümü, değişen vizyonu, yarışmacı kentlerin ortaya çıkışı, kent odaklı ekonomik rekabetin artması ve dünyadaki kent hiyerarşisi ele alınmaktadır. Son bölümde ise tezin asıl meselesi olan, küreselleşme sürecinde turizmin ve kentlerin değişen işlevi bunun dünya ekonomisindeki yansımaları ayrıntılı bir şekide değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, in the process of globalization, there is an important link between tourism and the development of cities. With the loss of the old importance of the industry, it is seen that the service sector is growing with each passing day. It is observed that the role of tourism, especially in the service sector, has increased significantly. In parallel, the construction of a new“trade and tourism-focused”city is noteworthy. Called“spherical cities”, these structures are one of the fundamental dynamics of the economy, both in terms of production relations and capital accumulation today, as well as in the context of tourism and as a physical environment marketed to tourists. As human mobility increases, as the geographies, regions, towns, and, consequently, tourist areas visited by tourists expand, the sphere of influence of the tourism sector expands, and intercultural interactions and economic activities intensify. The process of globalization has significantly changed the functioning of both tourism and cities, and has led to major structural changes in both areas. The purpose of this thesis, as emphasized in the introductory section, is to prioritize the changing role of tourism and cities in the process of globalization, taking into account the basic factors of globalization, and to assess its important reflection on the world economy. In the first part of the study, conceptual developments are being made, the relationship of globalization and capitalism is being established, and in this regard, a basis is being formed for examining the development of tourism and urban perceptions within the process. In the second section, the impact of globalization on cities, the structural transformation of cities, changing vision, the emergence of competing cities, the growth of urban-oriented economic competition and the hierarchy of cities in the world are discussed. In the last section, which is the main issue of the thesis, the changing function of tourism and cities in the process of globalization, its reflections in the world economy are evaluated in detail.